BADANIA POTRZEB RADOMSZCZAN CIĄG DALSZY
Działacze radomszczańskiego koła .Nowoczesnej rozmawiali z mieszkańcami Radomska o tym, jak oceniają obecną sytuację w mieście. Rozmowy koncentrowały się na tym, czego potrzebują radomszczanie i jakich zmian oczekują od władz i wszystkich zaangażowanych w sprawne funkcjonowanie i rozwój miasta. Działo się tak podczas prowadzonego u zbiegu ulic Leszka Czarnego i Piastowskiej sondażu. Wydarzenie było częścią rozpoczętej w końcu ubiegłego roku akcji pod nazwą Mapa Potrzeb.
Mapa potrzeb to badanie preferencji radomszczan i mieszkańców powiatu radomszczańskiego pod względem najbardziej potrzebnych spraw, które chcieliby mieszkańcy wprowadzić w życie. Potrzeby te zostaną określone po przeanalizowaniu odpowiedzi, jakich udzielili, bądź udzielą mieszkańcy podczas krótkich wywiadów. Początkowo członkowie Nowoczesnej planowali wykonanie 500 ankiet.
– Jesteśmy już blisko założonego celu. W szybkiej realizacji przeszkodziła trochę zima. Ze względu na dość niskie temperatury zdecydowaliśmy się zmienić nieco formułę akcji i w grudniu oraz do tej pory w styczniu przeprowadzaliśmy sondaż w mieszkaniach radomszczan. To spowolniło znacząco naszą akcję. Czas ten wykorzystaliśmy też na innego typu pracę, mianowicie w oparciu o wyniki z już przeprowadzonych ankiet pozyskaliśmy część danych potrzebnych do właściwego ich zinterpretowania. Nierzadko są to dane w trybie dostępu do informacji publicznej, więc pozyskanie ich trwa. Uznaliśmy jednak, że ważniejsza od szybkości jest jakość pozyskanych danych, gdyż te pomogą w wyciągnięciu właściwych wniosków, a tym samym pozwolą trafnie zdiagnozować obszary, w których należałoby wykonać najwięcej pracy, by miasto funkcjonowało jak należy. Właściwie wyprowadzone wnioski posłużą nam także do stworzenia naszego programu wyborczego na najbliższe wybory samorządowe, do których się przygotowujemy – mówi przewodniczący radomszczańskich struktur .N Przemysław Kosowski. – Jako ludzie bez doświadczenia politycznego nie chcemy zachowywać się kunktatorsko i udawać polityków. Najważniejsze dla nas jest to by program, który będzie naszym debiutanckim w jak największym stopniu odpowiadał na potrzeby mieszkańców, ale też był osadzony w realiach, a nie oparty na fantazjach – dodaje.
Założyciel radomszczańskiej Nowoczesnej Kamil Bugdal podkreśla, że akcja spotkała się z zainteresowaniem przechodniów, którzy pytali też o sprawy ogólnopolskie.
– Wielu z nich dobrze orientuje się w bieżących wydarzeniach. Wielu krytycznie ocenia to, co dzieje się obecnie w kraju. Tak wynika z rozmów podczas wykonywania ankiet. Bardzo się cieszymy, że liderzy naszej organizacji wracają do modelu pracy, jaki był praktykowany wcześniej, tzn., że Ryszard Petru ruszył w Polskę, by porozmawiać z Polakami – zauważa Kamil Bugdal.
Za tydzień członkowie .N wybierają się z ankietami do Przedborza, by zakończyć etap sondowania 12 lutego w Radomsku.
– Czekamy też na oficjalne potwierdzanie terminu spotkania z jedną z czołowych postaci Nowoczesnej z mieszkańcami Radomska. Spotkanie będzie miało otwarty charakter i będzie drugim tak dużym wydarzeniem w naszej historii po wizycie poseł Katarzyny Lubnauer, która została kilka dni temu rzecznikiem Nowoczesnej – mówi K.Bugdal.
Kolejna odsłona Mapy Potrzeb 4 lutego w Przedborzu, a koniec akcji 12 lutego w Radomsku. Już wtedy będą znane częściowe wyniki, ale podsumowanie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli Nowoczesnej, odbędzie się podczas specjalnego wydarzenia.