Luxbud

Będą dopłaty do wymiany przestarzałych pieców?

Polonaisse

Dzisiaj w świeżo wyremontowanej sali obrad w Urzędzie Miasta i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Radni obradowali m.in. o nowych nasadzeniach, planach na poprawę jakości powietrza, w tym o miejskim programie dofinansowań do wymiany przestarzałych źródeł ciepła, i możliwościach ograniczenia pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt.

Posiedzenie rozpoczęła dyskusja na temat apelu mieszkanki Radomska i późniejszego apelu Młodzieżowej Rady Miasta dot. zapobiegania organizacji objazdowych przedstawień oraz pokazów z udziałem zwierząt na miejskich nieruchomościach.

Radni Robert Lewandowski i Paweł Kałdoński podnieśli jednak głos w debacie, że tak sformułowana uchwała mogłaby uderzyć nie tylko w cyrki z udziałem zwierząt, które są wyszczególnione w skierowanych do Rady Miejskiej apelach, ale też w niektóre zajęcia o nastawieniu czyście dydaktycznym czy wystawy zwierząt domowych. Na komisji złożono  wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Ważnym punktem obrad było omówienie zasad działania miejskiego programu dopłat do wymiany przestarzałych pieców o niskiej efektywności spalania. Radnym przedstawiony został regulamin zakładający wymianę lokalnych źródeł ciepła, czyli indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, i zastąpienia ich przez wydajniejsze źródło ciepła – w tym pompy ciepła, paleniska i palniki. Nowa instalacja będzie musiała spełniać określone normy emisyjne. Dla kotłów na paliwo stałe to m.in. dokument świadczący o spełnieniu wymogów tzw. “klasy 5” oraz “ekoprojektu” oraz automatyczny podajnik paliwa w przypadku kotłów węglowych. Ponadto instalacja kotła węglowego będzie mógł być zainstalowany tylko w przypadku lokalu niemającego możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej oraz w lokalach, gdzie jest taka możliwość, ale nie jest ona opłacalna.
Dofinansowanie miałoby być przyznawane w wysokości do 50 proc. określonych w regulaminie kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota przedsięwzięcia to 4,5 tys. zł w przypadku kotłowni węglowych i 6 tys. zł dla pozostałych źródeł ciepła. Realizacja dofinansowania miałaby trwać do wyczerpania środków przenaczonych na ten cel, czyli 300 tys. zł.
Z miejskiego programu dofinansowań wyłączeni będą beneficjenci rządowego programu “Czyste Powietrze”, jednak ze względów na krótszą drogę jaką przebyć muszą dokumenty, miejskie dofinansowania będą sprawniej przyznawane.

fot.UM

 

(Info:UM)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD