BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

W całym kraju trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Główne uroczystości, z udziałem papieża Franciszka rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Tydzień wcześniej odbędą się imprezy w diecezjach.
W województwie łódzkim największe wydarzenia odbędą się w Łowiczu, Radomsku i Łodzi. Przewiduje się, że do naszego miasta może przybyć około 800 pielgrzymów. Wezmą m.in. udział w odprawionej w Parku Solidarności mszy oraz koncercie. Jak już informowaliśmy, radomszczańskie samorządy przekazały na organizację tego wydarzenia 70 tys. złotych.
Podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży, a także imprez towarzyszących w diecezjach, wprowadzone będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
O tym, jak Radomsko jest przygotowane pod względem bezpieczeństwa do tego wydarzenia, poinformujemy w kolejnym wydaniu gazety oraz za pośrednictwem naszego portalu.
A już dziś publikujemy komunikat krakowskiej policji, przeznaczony dla osób, które będą uczestniczyć w obchodach ŚDM w Krakowie.
W czasie trwania Światowych Dni Młodzieży policjanci pełniący służbę w rejonach celebry, ale także w miejscach większych skupisk ludzkich jak dworce PKS czy PKP, główne trasy i ciągi komunikacyjne itp. będą przeprowadzać wybiórcze kontrole osób oraz bagaży.
Zadaniem policjantów przeprowadzających sprawdzenie będzie dokonywanie selektywnej kontroli osobistej i kontroli zawartości bagażu uczestników uroczystości m.in. za pomocą urządzeń mobilnych typu Heimann, ręcznych detektorów do wykrywania metalu oraz psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
Przy głównych kierunkach dojścia m.in. do Błoń, Campusu Misericordiae czy miejsc uroczystości w Łagiewnikach planowane jest zorganizowanie kilkunastu stałych punktów selektywnej kontroli bezpieczeństwa. Punkty te obsługiwać będą policjanci wraz z funkcjonariuszami Służby Celnej, którzy wspólnie będą sprawdzać bagaże przy pomocy urządzeń mobilnych typu Heimann.
Kilka tygodni temu, na krakowskich Balicach odbyły się wspólne ćwiczenia małopolskich policjantów wraz z celnikami, podczas których przeprowadzano kontrole bagaży przy użyciu urządzeń właśnie tego typu.
Oprócz patroli prewencyjnych w te miejsca zostaną przydzieleni do służby także policjanci służb kryminalnych.
Ich zadaniem będzie również obserwowanie zachowań ludzkich, typowanie osób, które powinny zostać poddane sprawdzeniu, zwracanie uwagi na pozostawiony bez nadzoru bagaż czy inne przedmioty.
Oprócz stałych miejsc, w których służby będą przeprowadzać selektywne kontrole bezpieczeństwa, wyrywkowym sprawdzeniom bagażu czy kontrolom osobistym będą poddawać pielgrzymów policjanci wyposażeni w ręczne detektory m.in. do wykrywania metalu, czy wykrywacze par przewodów. Kilkaset tego typu urządzeń pozwoli na równoległe sprawdzenia w różnych miejscach.
Zarówno wolontariusze, którzy przed ŚDM będą odpowiednio przeszkoleni, jak i każdy uczestnik uroczystości powinien zgłaszać policjantom swoje spostrzeżenia dotyczące zarówno niepokojących zachowań innych osób jak i pozostawionych „bez opieki” przedmiotów.
Przypominamy, że: policjant na podstawie przepisów prawa ma uprawnienia do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości, przeszukania osoby i pomieszczeń, kontroli osobistej a także przeglądania zawartości bagażu, wykorzystując przy tym specjalistyczny sprzęt m.in. do sprawdzeń pirotechnicznych.
(info: KWP w Krakowie)