MEBIN

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego

Robutkowo

Pabianickie Centrum Medyczne zaprasza na badania przesiewowe w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego. Badanie jest bezpłatne (również znieczulenie), a dodatkowo placówka zwraca koszt dojazdu.

Pabianickie Centrum Medyczne realizuje projekt współfinansowany ze środków UE, w ramach którego realizuje bezpłatne badania dla osób, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat (poza pacjentami z HNPCC), u których nie występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego i które są w wieku:

  • 50 – 65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • 40 – 49 lat i mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • 25 – 49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC)

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na raka jelita, który jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet. Nowotwór złośliwy rozwija się z łagodnych zmian w obrębie śluzówki jelita, tak zwanych polipów. Rozwój od polipa do raka trwa najczęściej od 7 do 12 lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec jego rozwojowi. Wcześnie wykryty rak zazwyczaj jest wyleczalny.

Kolonoskopia nie jest badaniem przyjemnym, a na dodatek bardzo intymnym. Pozwala jednak na wykrycie, a często także od razu usunięcie zmian, o których nie wiemy, bo na tym etapie nie dają w ogóle o sobie znać, a które za jakiś czas mogą się stać groźne. Nie czas na wstyd, gdy liczy się czas – zwłaszcza jeśli zrozumie się, ile lęku i bólu można uniknąć dzięki temu badaniu – zachęca Fabian Zagórowicz, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

Realizacja projektu – tu umówisz się i wykonasz badanie:

Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 68; Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej; budynek 1A II piętro skrzydło zachodnie, Pracownia Endoskopii – tel. 42 22 53 838; 42 22 53 837

Czytaj też: Rak nie musi być wyrokiem. Wystarczy dbać o siebie i korzystać z badań profilaktycznych

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW