BIG BROTHER W STAROSTWIE

Reklama

Kamery, transmisja obrad radnych na żywo – to tylko niektóre zmiany na jakie napotkają nowo wybrani radni. Chociaż jest to narzucone odgórnie, to za wprowadzenie takich nowinek samorządy zapłacą z własnego budżetu.

Zmiany wynikają z ustawy o samorządzie powiatowym. Jeżeli chodzi o Starostwo Powiatowe w Radomsku to w sali obrad zostaną zamontowane dwie kamery. – Chcemy, aby wyglądało to w ten sposób, że w momencie, kiedy radny naciśnie przycisk, czyli poinformuje, że chce zabrać głos wówczas kamera zostanie nakierowana na niego. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu będą widzieli kto zabiera głos – wyjaśnia sekretarz starostwa, Tomasz Kornacki.

Będą widzieli, ponieważ obrady będą transmitowane na stronie internetowej starostwa, a i nie wykluczone, że w jego siedzibie.  – Przebieg obrad będzie można oglądać za pośrednictwem naszej strony internetowej. Zastanawiamy się również nad zainstalowaniem monitora w budynku starostwa, tak by zainteresowane osoby czy petenci mogli śledzić obrady – mówi Kornacki.

Zmieni się też system liczenia głosów. Od nowej kadencji ręczny sposób odejdzie w niebyt. – Głosy będą liczone elektronicznie, tak jak w Sejmie – przyznaje sekretarz powiatu.

Jeżeli chodzi o radomszczańskie starostwo to firma odpowiedzialna za montaż urządzeń została już wybrana. W budynku starostwa pojawi się za kilkanaście dni. – Z podpisanej umowy wynika, że prace montażowe muszą zostać zakończone do końca października – przyznaje T. Kornacki.

Koszt inwestycji, w przypadku Starostwa Powiatowego w Radomsku to 100 tys. złotych. Decyzja jest odgórna, pieniądze pochodzą jednak z budżetu powiatu…

Podobne systemy wraz z nową kadencją samorządu, a w myśl ustawy o samorządzie gminnym muszą pojawić się w salach obrad radnych wszystkich szczebli samorządu.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD