Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA POWIATU

E-ZLA: CO PACJENT WIEDZIEĆ POWINIEN?

Od 1 grudnia 2018 r. pacjenci będą mieli wystawiane wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Już teraz do ZUS w województwie łódzkim wpływa takich zwolnień ponad 11 tys. tygodniowo. E-ZLA to dla chorych korzystne rozwiązanie.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie. Pacjent wychodząc od lekarza nie będzie już dzierżył w dłoni papierowego, zielonego zaświadczenia.  Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie zostanie przekazane elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Dla pacjenta, to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał z bólem lub gorączką fatygować się do pracodawcy w terminie 7 dni by  przekazać zwolnienie, pod groźbą obniżenia zasiłku w razie przekroczenia tego terminu. Po wprowadzeniu obligatoryjnych e-ZLA, przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy w terminie zniknie – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. W województwie łódzkim wystawiono już w sumie 384,5 tys. takich zwolnień. Z każdym tygodniem procent zwolnień wystawionych elektronicznie jest wyższy. Obecnie do I Oddziału ZUS w Łodzi wpływa ponad 42 proc. zwolnień w formie elektronicznej, podobnie w II Oddziale i niemal 38 proc. w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim. Lekarze coraz chętniej korzystają z szybkiej, prostej i wygodnej dla pacjenta formy wystawiania zwolnień.

By zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i  drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowane e-ZLA i później uzupełnić je w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu.

xxx

Jeżeli chorujesz i przestałeś być pracownikiem, czyli pobierasz zasiłek po ustaniu zatrudnienia, pamiętaj o tym, żeby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by wypłacić Ci świadczenie. Musisz jeszcze złożyć wniosek w postaci formularza ZAS-53. Możesz zrobić to elektronicznie jeśli masz profil na PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny. To samo powinni zrobić prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby z nią współpracujące oraz duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy, z siedzibą za granicą.

(info: ZUS)

Pokaż więcej
Carisma 2

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW