Budowa obwodnicy Radomska. GDDKiA przedstawia harmonogram, a wiceminister infrastruktury zapewnia, że są środki na tę inwestycję

Reklama

W piątek, 27 stycznia w urzędzie miasta w Radomsku podpisano umowę na koncepcję programową dla obwodnicy Radomska. A kiedy ruszy budowa?


Obwodnica zostanie wybudowana w ciągu dróg krajowych nr 42 i 91. Będzie to blisko 15-kilometrowy odcinek drogi. Na zwołanej konferencji prasowej obecny był wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wiem, że ta inwestycja nie tylko przez władze państwowe, samorządowe, ale również przez mieszkańców Radomska jest oczekiwana bardzo mocno. Wykonujemy kolejny etap przygotowawczy, po aby posiadać taką dokumentację, która pozwoli na ten etap ostatni, czyli etap projektowania i budowy obwodnicy Radomska. To bardzo ważna chwila – mówił wiceminister Weber.

Jak zapewniał wiceminister obwodnica Radomska znajduje się w rządowych programach inwestycyjnych i są na nią przygotowane środki finansowe.

Są to miliony złotych, po aby tę inwestycję zrealizować. Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości nie szczędzimy środków finansowych na rozwój infrastruktury transportowej – zapewniał Weber.

Po wielu latach jesteśmy coraz bliżej celu, jakim jest obwodnica z prawdziwego zdarzenia. Ta koncepcja programowa będzie bardzo szczegółowa. Dlatego też trzymam mocno kciuki, żeby prace nad jej realizacją przebiegały, jak najszybciej i bez żadnych utrudnień – mówiła poseł PiS Anna Milczanowska.

Aktualnie DK nr 42 i 91 przebiegają przez ścisłe centrum Radomska. Realizacja obwodnicy będzie się wiązała z przebudową DK 91. To pozwoli na wyprowadzenie z centrum miasta ruchu tranzytowego, zarówno ciężkiego, jak i osobowego. W ramach inwestycji powstanie nowy most na Warcie.

To, że mamy już coraz bliższą perspektywę wybudowania obwodnicy Radomska spowoduje, że z GDDKiA podpisujemy porozumienie o przyszłości układu dróg krajowych w naszym mieście. A dzięki temu w pasach drogowych tych dróg możemy prowadzić inwestycje, które do tej pory nie były możliwe. Nie mając perspektywy budowy obwodnicy, GDDKiA blokowała pewne rozwiązania, traktując drogę nr 91 czy 42, jako drogę krajową docelową. Natomiast teraz wiedząc, że za kilka lat przebieg dróg będzie zrobiony, łatwiej będzie nam prowadzić różne działania, jak budowa kanalizacji czy oświetlenia – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Jaki jest harmonogram prac nad obwodnicą?

Jest to niezwykle istotna inwestycja z punktu widzenia układu komunikacyjnego, która znacząco odciąży układ wewnętrzny miasta i pozwoli ruchowi tranzytowemu bezpiecznie je objechać. Z naszej strony zgodnie z założonym harmonogramem termin wykonania koncepcji programowej to 16 miesięcy. W połowie przyszłego roku będziemy gotowi do ogłoszenia postępowania w trybie projektuj i wybuduj dla tej inwestycji – zaznaczył p.o. dyrektora łódzkiego Oddziału GDDKiA Tomasz Kwieciński.

Inwestycja obejmie 6 km w ciągu drogi nr 42 i 6 km w ciągu drogi 91 i poprzez już obecnie funkcjonujący fragment będzie stanowiła kompleksowe obejście miasta od strony północnej i wschodniej.

Póki co koszt inwestycji nie jest znany. O dokładnych finansach będzie można mówić, gdy biuro projektowe opracuje rozwiązania koncepcyjne.

GDDKiA przedstawiła planowany harmonogram prac:

  • trzeci kwartał 2024 roku – planowane wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na wyłonienie wykonawcy;
  • pierwszy kwartał 2025 roku – planowane podpisanie umowy z wykonawcą;
  • lata 2025 – 2029 – realizacja zadania w systemie “Projektuj i buduj”.

Przebieg inwestycji widoczny jest na mapie w galerii zdjęć.

Pełne rozpoznanie geologiczne wraz z opracowaniem elementów Koncepcji Programowej dla zadania „Budowa obwodnicy Radomska w ciągu DK 42 i 91” wykona firma Value Engineering. Umowę podpisali Tomasz Kwieciński z GDDKiA oraz prezes zarządu firmy wykonującej zadania Mariusz Paleczek.


Czytaj też: Radomsko składa hołd Ofiarom Holocaustu

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD