WOJEWODA MA ZASTRZEŻENIA DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Reklama

Służby prawne wojewody mają zastrzeżenia do podjętej w marcu 2017 roku przez Radę Miejską w Radomsku uchwały w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych, dotyczących trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o zapis, określający wiek radomszczan, którzy mogą brać udział w konsultacjach.

W podjętej przez radnych 31 marca 2017 r. uchwale znalazł się zapis mówiący o tym, że udział w konsultacjach społecznych, dotyczących trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego mogą brać radomszczanie, którzy ukończyli 16 lat. Zdaniem służb prawnych wojewody jest to dyskryminacja mieszkańców. – Zastrzeżenia organu nadzoru dotyczą zapisów stanowiących o tym, że
w konsultacjach społecznych mogą brać udział, tj. zgłaszać projekty oraz uczestniczyć w głosowaniu mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 rok życia.
W związku z tym zachodzi konieczność dokonania zmian cytowanej uchwały. Przygotowany został projekt uchwały, który zakłada wykreślenie zapisów dotyczących wieku mieszkańców Radomska mogących brać udział w konsultacjach społecznych – wyjaśnia kierownik Centrum Aktywności Społecznej Wioletta Marcinkowska. – Z treści aktualnego orzecznictwa administracyjnego wynika, że jednostki samorządu terytorialnego, określając zasady udziału mieszkańców gminy w konsultacjach społecznych nie mogą wykluczać z tych konsultacji niektórych grup mieszkańców, np. niepełnoletnich. Ustawa o samorządzie gminnym stanowi w art. 5a, iż w konsultacjach społecznych mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy danej gminy – dodaje kierownik Marcinkowska.

Projekt nowej, uwzględniającej uwagi wojewody uchwały będzie procedowany na najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na 31 maja 2017 r.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD