BURZLIWA DYSKUSJA RADNYCH. RONDO NA JAGIELLOŃSKIEJ IMIENIEM ZHP

Reklama

Spór o nazwę dla ronda niedawno powstałego u zbiegu ul. Jagiellońskiej, Starowiejskiej i Armii Krajowej zdominował obrady XV Sesji Rady Miejskiej.

Podczas Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej radni po burzliwej dyskusji opowiedzieli się za nadaniem imienia gen. Hallera. Podczas dzisiejszej sesji uchwała została odrzucona.

Przypomnijmy: Wstępnie zgłoszono dwie propozycje. O nadanie rondu nazwy Związku Harcerstwa Polskiego wystąpił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej. Radni Młodzieżowej Rady Miasta chcieli, by rondu nadać nazwę Kazimierza Pużaka. 27 stycznia do wydziału gospodarki nieruchomościami i nadzoru właścicielskiego wpłynął kolejny wniosek. Stowarzyszenie Wspólny Samorząd wystąpiło o nadanie rondu nazwy gen. Józefa Hallera.

Jak się okazało MRM porozumiała się z ZHP. Młodzi zapewnili, że zaakceptują wybraną przez radnych nazwę. Jednak trzecia opcja – wniosek złożony przez Stowarzyszenie Wspólny Samorząd podzielił radnych.

-Nazwanie ronda imieniem gen. Hallera jest próbą upamiętnienia tej ważnej postaci. Warto przywrócić jej sławę i przypomnieć radomszczanom to nazwisko, które zostało zapomnienie. Twórca Błękitnej Armii jest tego godzien – tłumaczył radny Andrzej Kucharski.

Na obrady dzisiejszej sesji przybyło wiele harcerzy. W ten sposób wyrazili swoją solidarność. – Zeszły rok Rada Miasta ogłosiła Rokiem Harcerskim. Nadanie nazwy ronda na Jagiellońskiej w tak ważnym punkcie komunikacyjnym  miało być gestem uznania. Są w Radzie Miasta punkty, o które będziemy się spierać, jednak wybieranie bohaterów nie powinno nas dzielić. Generał Haller jest jednym z twórców ZHP. Ta dyskusja nie powinna mieć miejsca – tłumaczył radny Łukasz Więcek.

Paweł Kałdoński zgłosił wniosek, by sprawę głosowania przełożyć.Jego propozycja została odrzucona.

– Dyskusji towarzyszą niepotrzebne emocje. Naszą intencją nie było negowanie wcześniejszych propozycji. Nie mieliśmy złych intencji. Wróciliśmy do naszego wniosku sprzed roku, kiedy wnioskowaliśmy o nadanie nazwy ulicy przy Galerii imieniem Gen. Hallera – wówczas nadano nazwę Metalurgii – tłumaczył Jacek Gębicz.

Stanowisko harcerzy przedstawiła phm. Katarzyna Leszcz – zastępczyni komendanta hufca – Nazwanie ronda imieniem ZHP będzie uhonorowaniem naszej służby. Krokiem na przód w naszym partnerstwie. Oczywiście nie negujemy imienia gen. Hallera – tłumaczyła.

Po kilku godzinnej, burzliwej dyskusji w głosowaniu 10 radnych opowiedziało się za nadaniem imienia ZHP, 9 radnych za imieniem gen. Hallera.  Za uchwałą zagłosowało 14 radnych, 7 osób się wstrzymało.Zgodnie z głosowaniem rondo przy Jagiellońskiej będzie nosić nazwę Związku Harcerstwa Polskiego.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD