BY PAMIĘĆ O ZMARŁYCH NIE ZAGINĘŁA

Reklama

Ksiądz Jan Twardowski pisał: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Mając to na uwadze, władze miasta wraz z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Oddział w Radomsku zainicjowali akcję ph. „Byli, odeszli, zostawili”. Celem akcji jest uchronienie od zapomnienia i zniszczenia grobów osób zasłużonych dla naszego miasta.

– Pamięć o zmarłych stanowi część naszej kultury, a tradycja porządkowania grobów jest sposobem okazania szacunku tym, którzy już odeszli. W ramach projektu „Byli, odeszli, zostawili” zakładamy podjęcie działań, których wymiernym efektem będzie uporządkowanie nagrobków znajdujących się na Cmentarzu Starym w Radomsku oraz wyłonienie społecznych opiekunów tych grobów – mówi Agnieszka Podolska z UM w Radomsku.

Podczas dzisiejszego spaceru po nekropolii odwiedzono groby zasłużonych ludzi dla Radomska oraz wspominano ich zasługi. W ciekawy sposób zrobiła to Agnieszka Kuligowska, nauczycielka ZSE w Radomsku a zarazem członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Radomsku.

– Cmentarz Stary to skarbnica wiedzy o naszym mieście. Przez pryzmat osób pochowanych na nim można poznać historię Radomska – zauważa A. Kuligowska.

Celem dzisiejszego spaceru jest uporządkowanie zabytkowych grobów oraz znalezienie dla nich tzw. społecznych opiekunów, którzy będą o nie dbać przez cały rok. –  Nie ma klucza wyboru grobu. Jeżeli nagrobek jest wpisany na listę Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś społecznie się nim zajął. Są groby powstańców, radomszczańskich przedsiębiorców z końca XIX w., nauczycieli – zauważa Agnieszka Kuligowska.

Zwieńczeniem dzisiejszej akcji będzie kwesta na Cmentarzu Starym i Nowym. Akcja odbędzie się tradycyjnie 1 listopada w godz. 9.00 – 17.00. Zebrane podczas kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na renowacje kolejnych zabytkowych grobów. Do tej pory udało się odnowić 5 nagrobków.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD