KOLEJNA KWESTA PRZED NAMI

Reklama

1 listopada 2016 r. na Starym i Nowym Cmentarzu w Radomsku zostanie przeprowadzona kolejna, piąta już kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Zbiórka ta odbędzie się w roku ważnego dla mieszkańców naszego miasta jubileuszu 750-lecia lokacji, ale także w 25 roku działalności radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Założycielka TOnZ Zofia Gzik, jako najważniejszy cel działalności tego stowarzyszenia postawiła ratowanie przed likwidacją i zniszczeniem starych dziewiętnastowiecznych grobów, a także gromadzenie dokumentacji fotograficznej dotyczącej cmentarza. W wyniku prac Towarzystwa udało się odrestaurować ponad 30 grobów, a w 1994 roku zbudować na wewnętrznym murze nekropolii lapidarium, w którym umieszczono zabytkowe elementy nagrobków pochodzące z likwidowanych grobów. Powstało ono jako 3 tego typu obiekt w Polsce.

Od 5 lat prowadzona jest kwesta na renowację najbardziej zniszczonych grobów, której koszt przekracza możliwości finansowe TOnZ.

– Fotografie odnowionych nagrobków, także tych które „czekają w kolejce” będziecie mogli Państwo obejrzeć w ulotce wydanej dzięki wsparciu Miasta Radomska, a wręczanej przez kwestorów w Święto Zmarłych. Opieką Towarzystwa otaczane są tylko te groby, które nie mają prawnych opiekunów. Dlatego też, jeżeli nie zadbamy o nie my – radomszczanie, odejdą w zapomnienie nagrobki często dużej wartości artystycznej i historycznej. Z pieniędzy zebranych w ubiegłym roku odnowiony został grób Teofila Kocha – lekarza, jednego z założycieli szpitala św. Aleksandra. Mamy nadzieję, że i tegoroczna kwesta zakończy się sukcesem finansowym. Podobnie jak we wcześniejszych latach wśród kwestujących na Nowym Cmentarzu będą uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych – mówi jedna z organizatorek kwesty Agnieszka Kuligowska.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD