Cisza wyborcza w całym kraju. Przed nami II tura wyborów samorządowych

Reklama

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Do urn pójdą mieszkańcy w 748 gminach i miastach, w tym również Radomska. Choć głosować będą mieszkańcy tylko tych miejsc, w których pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.


Rozstrzygająca dogrywka

Już w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia mieszkańcy w 748 gminach i miastach udadzą się ponownie do urn. Dogrywka rozstrzygnie, kto będzie rządził polskimi miastami przez najbliższą kadencję. Głosowania odbędą się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Ponowne głosowanie odbędzie się również w Radomsku. Wybierać będziemy prezydenta miasta. Przypomnijmy, w pierwszej turze startowało czterech kandydatów. W drugiej turze zmierzą się Jarosław Ferenc (który uzyskał 6 252 głosów, to jest 35,52% w I turze) oraz Łukasz Więcek (7 161 głosów, to jest 40,69%).

Od północy cisza wyborcza

Choć druga tura wyborów nie ma zasięgu ogólnopolskiego, to jednak poprzedzająca ją cisza wyborcza dotyczy wszystkich obywateli. Rozpocznie się o północy z piątku na sobotę (19/20 kwietnia) i będzie obowiązywała na terenie całego kraju do godziny 21 w niedzielę (21 kwietnia).

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań i manifestacji związanych z wyborami. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Agitować nie wolno też w Internecie.

Karą za złamanie ciszy może być grzywna od 20 zł do 5 tys. zł, a jej wysokość ustalają sądy. Najwyższa grzywna, od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł, grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

Poniżej film opublikowany przez Państwową Komisję Wyborczą, w którym dowiesz się, jak oddać ważny głos w II turze wyborów.Czytaj też: Dni Radomska 2024 już w czerwcu. Kto wystąpi?

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD