Z ŻYCIA MIASTA

CO DALEJ Z MODERNIZACJĄ UL. JAGIELLOŃSKIEJ?

Wciąż nie doszło do podpisania umowy gwarantującej rządowe dofinansowanie planowanej na ten rok modernizacji ostatnich dwóch odcinków ul. Jagiellońskiej w Radomsku. Mimo iż Wojewoda Łódzki przekazał do Ministerstwa ostateczną listę rankingową według której powiatowa inwestycja powinna otrzymać rządowe dofinansowanie, lista dotąd nie została zatwierdzona. Termin mijał 31 grudnia 2018 r.

– Nie wiadomo co jest powodem opóźnień w procedurze przyznawania dotacji. Niepokoi nas brak informacji. Obawiamy się sytuacji podobnej do tej z lat ubiegłych, gdy inwestycja nie otrzymywała dotacji z powodu obcinania przez rząd globalnych kwot wsparcia samorządowych inwestycji drogowych – mówi starosta Beata Pokora.

Przypomnijmy: wniosek o dofinansowanie przebudowy dwóch kolejnych odcinków ul. Jagiellońskiej w Radomsku, złożony przez Powiat Radomszczański znalazł się na 9. miejscu ostatecznej listy rankingowej ,,Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019″ dla Województwa Łódzkiego. To oznacza, że inwestycja w połowie powinna zostać sfinansowana z budżetu państwa.

Projekt przewiduje gruntowną modernizację kolejnych dwóch odcinków ulicy Jagiellońskiej:  skrzyżowania z ul. Armii Krajowej oraz odcinka od skrzyżowania do ul. św. Jadwigi, a także budowę małego ronda u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Armii Krajowej i Starowiejskiej. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 4 250 000 złotych, z tego 2 125 000 zł stanowić ma dotacja (pozostała kwota 2 125 000 zł to wkład własny).

Opierając się o wytyczne zawarte w harmonogramie dołączonym do uchwał, na podstawie których przyznawana jest dotacja, władze powiatu liczyły, że umowa gwarantująca przyznanie dotacji powinna zostać podpisana z Wojewodą Łódzkim jeszcze w grudniu 2018 roku. Rozpoczęcie przebudowy zaplanowano na kwiecień 2019 r. Niestety umowy wciąż nie podpisano, bo do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi dotąd nie dotarły z ministerstwa dokumenty zatwierdzające kwoty dotacji na 2019 r.

To budzi niepokój, że może dojść do sytuacji znanej z poprzednich lat i w efekcie inwestycja nie zostanie zrealizowana (w 2017 oraz 2018 roku rząd znacznie zmniejszał pulę pieniędzy przyznawanych dla Województwa Łódzkiego w ramach rządowego ,,Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019″ i na modernizację ul. Jagiellońskiej dotacji brakowało).

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Pokaż więcej
Jubiler Ako

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW