CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM – POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM [FOTO]

Reklama

Dziś mija 74. rocznica Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw niepodległościowy w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy. W godzinę „W” w Radomsku, tak jak i w innych miastach i miasteczkach naszego kraju, zawyły syreny, miasto zatrzymało się, a ludzie w milczeniu oddali hołd poległym bohaterom.

Cześć tym, którzy walczyli i zginęli w obronie stolicy oddali m.in. harcerze, radomszczańscy kibice, kombatanci, strażacy, samorządowcy oraz mieszkańcy Radomska.

Tuż przed godziną „W”, członkowie Młodzieży Wszechpolskiej na placu 3 Maja ułożyli ze zniczy symboliczną kotwicę Polski Walczącej. Bez mała w tym samym czasie kibice RKS Radomsko w okolicy ronda przy MDK odpalili race, krzycząc „Cześć i chwała bohaterom”.

Punktualnie o godz. 17.00, czyli godzinie „W” (kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”, czyli Powstania Warszawskiego) zawyły syreny i biły dzwony z kolegiaty pw. św. Lamberta. Ludzie zatrzymali się na ulicach, aby oddać hołd polskim żołnierzom.

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz symbolem Polski Walczącej znajdującym się na jednej ze ścian kościoła pw. Św. Lamberta  delegacje złożyły również symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki, która trwała ponad dwa miesiące przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD