Częściowe zaćmienie Słońca. Uczniowie PSP 4 obserwowali zjawisko przez teleskop

Reklama

25 października mogliśmy nad Polską obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku obserwowali to zjawisko dzięki teleskopowi zakupionemu w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”.


Obserwację zorganizowała Joanna Mielczarek, nauczyciel fizyki i matematyki. Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.

Istnieje kilka rodzajów zaćmień – całkowite, obrączkowe i częściowe. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce zdarzy się 7 października 2135 roku.

Z zaćmieniami wiążą się również legendy i podania, niektóre bardzo stare. W starożytnych Chinach wierzono, że częściowe zaćmienie Słońca spowodowane jest przez pożerającego tarczę słoneczną smoka. Gdy takie zjawisko zostało zaobserwowane, zwyczaj nakazywał jak najgłośniejsze hałasowanie – w ten sposób mistyczne stworzenie było „przepędzane” zanim połknęło całe światło.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD