DLACZEGO DRZEWA WYWOŁUJĄ TYLE EMOCJI? DEBATA W BIBLIOTECE

Reklama

W Miejskiej Bibliotece zakończyła się debata Młodzieżowej Rady Miasta: Jak pogodzić inwestycje w mieście z dobrem przyrody? Tematem przewodnim drzewa. Jak o nie dbać i dlaczego coraz częściej są wycinane w naszym mieście? W debacie uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Dębski, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta, dendrolog Ernest Rudnicki, Ewa Kuśmierczyk z Radomszczańskiego alarmu Smogowego i wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Prowadzący Janusz Kucharski i Mateusz Palatan zadawali pytania zaproszonym gościom, Ci w wyznaczonym czasie odpowiadali. Pytania zadawała także publiczność, a wśród niej znaleźli się lokalni społecznicy i politycy i młodzież.

Dlaczego drzewa wywołują tyle emocji? Właśnie takim pytaniem rozpoczęła się zacięta dyskusja. W ostatnich czasach co raz więcej radomszczan zaczyna interesować się ekologią i otaczającym nas światem. Ostatnie wycinki drzew wzbudziły wiele dyskusji i krytykę władz samorządowych wśród mieszkańców – Wycinamy tylko te drzewa, które są niezbędne do przeprowadzania inwestycji drogowych. Wszystkie drzewa, które nie koligują z architekturą drogową są zachowywane. Na prawdę bardzo uważnie przyglądamy się każdemu wnioskowi o wycieknę drzew – tłumaczy prezydent Jarosław Ferenc. W ubiegłym roku ponad 400 drzew zostało zasadzonych w Radomsku, a Wydział Ochrony Środowiska wydał mieszkańcom ponad 6 tys. sadzonek aby mogli sadzić drzewa w mieście – dodaje.

Drzewa są bardzo ważne, ale czy za wszelką cenę trzeba je chronić? – Dopóki mogę walczyć o każde drzewo będę to robić. Drzewo rośnie kilkadziesiąt lat. – tłumaczyła Ewa Kuśmierczyk z RAS. Fachowej odpowiedzi udzielił dendrolog – Nie wszystkie drzewa da się uchronić, niektóre drzewa należy wycinać ze względu na ich witalność. Ratujmy te drzewa, które da się uratować. Ważne aby na miejsce wyciętych sadzić nowe odpowiednie drzewa – tłumaczył Ernest Rudnicki.

Jak więc mądrze i odpowiedzialnie planować rozwój miasta? – Strategie zielenie i planowanie inwestycji uwzględniając istniejącą zieleń miejską. Odpowiednie komórki w urzędzie powinny koordynować tą pracę. Należy podjąć aby zweryfikować i dokładnie przeanalizować każde drzewo, które ma być wycięte – tłumaczył wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Stolica województwa łódzkiego przygotowuje się do Zielonego Expo. Co ciekawe w Łodzi 95 % wniosków o wycinkę drzew, pochodzi od mieszkańców. Każda taka prośba jest dokładnie analizowana. Podobnie jest w Radomsku – Miasto też broni drzew. Dostajemy wiele wniosków o wycinkę drzew, na prywatnych posesjach. Zwłaszcza na starym cmentarzu. Często ludzie uszkadzają drzewa aby te kwalifikowały się do wycinki.

Skoro na miejsca wyciętych drzew sadzone są nowe w czym problem? Niestety ale, młode drzewa nie są stanie zrekompensować straty kilkudziesięcioletniego drzewa. – Dlatego tak ważne jest sadzenie odpowiednich drzew. Nie bójmy się topoli i drzew owocowych w mieście – tłumaczył dendrolog. – Radomsku brakuje strategii zarządzania zielenią tak jak w większych miastach – zarzuciła Ewa Kaczmarczyk. Bez planu strategii będziemy podejmować histeryczne działania – tłumaczy Ewa Kuśmiercyzk  RAS

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD