Dostałeś sms’a o nieuregulowanym rachunku za energię elektryczną bądź gaz? Uważaj, to może być oszustwo

Reklama

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Radomszczańscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod „PGE”, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, wzywają do uregulowania należności grożąc odłączeniem energii.


W naszym regionie złodzieje w ciągu ostatnich kilku dni podszywają się pod „PGE” i żądają od swoich potencjalnych ofiar dopłat do energii. Nie dajcie się nabrać, nie klikajcie w załączone linki. Te wiadomości to pułapka!

Jest to jedna z metod działania oszustów. Zazwyczaj w wiadomościach jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma teoretycznie pozwolić szybko rozwiązać problem. W rzeczywistości zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. Jeżeli natychmiast nie przerwiemy tej operacji, w tym miejscu nastąpi próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej.

W ostatnich dniach z różnych numerów telefonów rozsyłane są SMS-y o treści “PGE również w powiecie radomszczańskim i bełchatowskim. Treść takiej wiadomości to przykładowo: „Na dzień 27.04 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: https://xvxvxv…. Treść zawiera link, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację. Ostrzegamy – to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata – przestrzega nadkom. Aneta Wlazłowska z KPP Radomsko.

Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości szybko kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Oszuści cały czas udoskonalają swoje metody, dlatego bardzo ważne jest, żeby nie robić niczego pochopnie i pod presją czasu. Zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce. Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku. Nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni. Ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi. To pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe.


CZYTAJ TEŻ: Europejski Tydzień Szczepień 2022

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD