Reklama
KOMBIT-kasy

Dotacja na remont mostu w Krzętowie

Carisma 2

395 tysięcy złotych ma otrzymać Powiat Radomszczański na naprawę wysłużonego drewnianego mostu nad Pilicą w Krzętowie w gminie Wielgomłyny. Pieniądze będą pochodzić z ogólnej rezerwy budżetu Prezesa Rady Ministrów.

Wiadomość o przyznaniu dodatkowych kwot na pilne samorządowe inwestycje przekazał poseł Grzegorz Lorek podczas konferencji prasowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Wniosek o dofinansowanie remontu mostu z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, przygotowany przez pracowników Starostwa Powiatowego w Radomsku, w czerwcu otrzymał pozytywną opinię Wojewody Łódzkiego.

Nigdy dotąd nie mogliśmy starać się o dofinansowanie takiej inwestycji (zadania), ponieważ nie spełniała ona wymogów zawartych we wcześniej ogłaszanych programach. Dlatego, gdy tylko pojawiła się możliwość skorzystania z rezerwy PRM od razu o to wystąpiliśmy – tłumaczy starosta Beata Pokora. – Tymczasem w obecnej trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią i uszczupleniami samorządowego budżetu po prostu nie byłoby stać na wykonanie tego remontu. Dlatego pragnę bardzo podziękować Wojewodzie Łódzkiemu, Tobiaszowi Bocheńskiemu oraz Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzacie Jarosińskiej – Jedynak za pozytywne zaopiniowane naszego wniosku. Za osobiste wstawiennictwo u Premiera RP dziękuję posłowi Grzegorzowi Lorkowi. Specjalne podziękowania za zrozumienie, jak ważny dla mieszkańców naszego powiatu jest remont mostu w Krzętowie, kieruję zaś do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Ostatni generalny remont mostu w Krzętowie przeprowadzony został w 2012 roku. Ponieważ obiekt zbudowano w technologii drewniano stalowej – jest nietrwały i mało odporny na czynniki atmosferyczne oraz dynamiczne. Drewniane elementy przeprawy (poprzecznice, pokład jezdny, opaski bariery i poręcze) niszczą nie tylko deszcz, mróz i błoto, ale także ciągłe drgania powodowane ruchem kołowym, zwłaszcza że zdarza się, że przejeżdżają tam ciężkie maszyny rolnicze. Dlatego często dochodzi do uszkodzeń, co powoduje konieczność wykonywania kosztownych napraw. Koszt planowanego remontu sięga 500 tys. zł.

Obecnie stan mostu jest tak zły, że bez remontu należałoby go zamknąć już w październiku tego roku. Tymczasem obiekt łączący Powiat Radomszczański z Gminą Kluczewsko, a dalej – z Włoszczową i Kielcami – jest niezwykle ważny nie tylko dla ruchu tranzytowego, ale przede wszystkim – dla mieszkańców okolicznych wsi, wielu z nich ma bowiem pola po obu stronach rzeki. Codziennie z mostu korzysta około 500 pojazdów i 200 pieszych. Kolejna najbliższa przeprawa (w ciągu drogi krajowej nr 42) oddalona jest o około 20 kilometrów.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW