„DZIAŁKA NA START” – SZANSA NA WŁASNE JEDNORODZINNE „M” W RADOMSKU
Cele są dwa. Po pierwsze, pobudzenie rynku mieszkaniowego w Radomsku. Po drugie, zachęcenie młodych ludzi, ale nie tylko, do związania swojej przyszłości z miastem m.in. poprzez wybudowanie własnego „M”. Ma się do tego przyczynić pilotażowy program radomszczańskiego magistratu opatrzony hasłem „Działka na Start”. Program przyjęli podczas dzisiejszej sesji miejscy radni.
– To bardzo dobry program. Powiem szczerze, że takiego ukłonu w kierunku mieszkańców brakowało w mieście. Moim zdaniem będzie się on cieszył powodzeniem – zauważył radny Łukasz Więcek (Platforma Dialogu).
Odmienne zdanie wyraził radny Andrzej Kucharski (Prawo i Sprawiedliwość). – Miasto powinno iść w kierunku rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Ten projekt jest natomiast skierowany do ludzi bogatych. Półprawdą jest, że program skierowany jest do ludzi młodych. To jest ukłon w stronę bogatych osób. Dlatego też uważam, że jest to nie tylko moralnie, ale i społecznie niewłaściwe – zauważył.
Radna Magdalena Spólnicka, pytała natomiast o koszty programu. – Żaden plan, nawet bardzo dobry, nie wygląda wiarygodnie, kiedy nie jest policzony. Czy kwestie uzbrojenia terenu: dorowadzenie wodociągów, kanalizacji, oświetlenia, zostały oszacowane? Czy spółka PGK jest przygotowana na to zadanie? Czy PGK w budżecie na rok 2018 ma zabezpieczone środki – dopytywała radna.
Na tak postawione pytania wiceprezes PGK Izabela Michnowska nie potrafiła udzielić konkretnej odpowiedzi. – Wydaje mi się, że za wcześnie na ten temat dyskutować – stwierdziła.
Prezydent Jarosław Ferenc miał szerszą wiedzę… – Mamy informację z PGK, że jeżeli chodzi o wodociąg to zostanie doprowadzony – zapewnił.
Założenia programu „Działka na Start”
Program skierowany jest do osób fizycznych, które na zakupionej działce chcą wybudować dom i w nim zamieszkać.
– Jest to warunek konieczny do uzyskania bonifikaty, znacznego obniżenia kosztów nabycia działki. Warto zauważyć, że z tego przywileju nie skorzystają podmioty gospodarcze, które chciałyby wybudować domy, a potem zarobić na nich poprzez dalszą sprzedaż – wyjaśnia Michał Chodkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Nadzoru Właścicielskiego.
Działki przeznaczone na realizację programu (około 20) znajdują się w dzielnicy Miłaczki i przy ulicy Krańcowej. – Nabywca prawa użytkowania wieczystego w ramach programu przy zakupie działki zobowiązany będzie do uiszczenia pierwszej opłaty w wysokości 20 proc. wylicytowanej ceny jej zakupu. Od tego momentu uzyskuje tytuł prawny do nieruchomości, pozwalający np. starać się o kredyt na budowę domu – zauważa naczelnik Chodkowski.
Zgodnie z przyjętą przez radnych uchwałą w ciągu kolejnych 5 lat właściciel działki będzie musiał wpłacać opłaty roczne w wysokości 1 proc. wartości nieruchomości. Po 5 latach przewidzianych w umowie na budowę domu, jeżeli spełniony zostanie warunek wybudowania domu i zamieszkania w nim, nabywca będzie mógł wnioskować o 80-procentową bonifikatę na kwotę wykupu użytkowania wieczystego na własność.
Nabywcy nieruchomości w ramach programu będą musieli spełnić następujące warunki: rozpocząć budowę w terminie 2 lat od podpisania aktu notarialnego i wybudować budynek mieszkalny zgodnie z przepisami prawa, zgłosić budynek do użytkowania i do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, zameldować się i zamieszkać we własnym „M” w terminie 5 lat od daty ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.
W razie niedotrzymania terminu zabudowy, ustalone zostaną dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego. Natomiast, jeżeli nabywca korzystać będzie z gruntu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem określonym w umowie (w szczególności jeżeli w ogóle nie wybuduje na niej domu), wtedy umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste będzie mogła ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu.
Program „Działka na Start” zacznie obowiązywać w Radomsku w 2018 roku.