E-skierowania będą wyżej wyceniane
Od lutego 2019 roku z e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów.
8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań.
– E-skierowanie to jednak nie tylko oszczędność czasu zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjenta. Od 1 lipca br. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki POZ i AOS, które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań. Taką możliwość dają nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ
Zmiany dają możliwość premiowania poprzez zwiększenie poziomu finansowania tych placówek POZ, których lekarze będą wystawić e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne, w miejsce dotychczas stosowanych tradycyjnych, papierowych skierowań. Dodatkowo premiowane będzie umówienie porady w AOS na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia.
Przykład:
Od 1 lipca do 31 sierpnia placówki POZ, które wystawią od 10% do 20% e-skierowań, za każdego zadeklarowanego pacjenta otrzymają kwotę 170,28, jeżeli tych e-skierowań będzie powyżej 90% to otrzymają 177,00 zł. Dodatkowo premiowani są Ci, którzy posiadają certyfikat akredytacyjny – wówczas kwota stawki kapitacyjnej może wzrosnąć do 178,56 zł. Kolejne zmiany w stawce od 1 września do 31 października oraz od 1 listopada br.