Ekologiczne inwestycje w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku

Reklama

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Radomsku zmieniło źródło ogrzewania na ekologiczne. Do tej pory ogrzewano budynek kotłem olejowym. Od nowego roku działa pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna. Inwestycja przyniesie wiele korzyści nie tylko ekologicznych, ale i ekonomicznych.


W piątek, 24 marca w radomszczańskim schronisku zaprezentowana została inwestycja, której realizacja zakończyła się w grudniu ubiegłego roku.

Jesienią ubiegłego roku podjęliśmy decyzję, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla oraz zmniejszyć koszty ogrzewania w schronisku. Postanowiliśmy zainwestować w nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania i zainstalować pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne – mówił podczas konferencji prezydent Jarosław Ferenc.

Szacowany koszt zwrotu tej inwestycji, biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny energii i oleju opałowego, to około 6 lat. Kiedy będziemy obserwowali wzrosty cen tych surowców na rynkach, to ten zwrot będzie szybszy – dodał dyrektor ds. rozwoju w PGK Jacek Belka.

Zmiana sposobu ogrzewania z tradycyjnego kotła olejowego na ekologiczne źródła ciepła to kolejny krok do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, a tym samym poprawa warunków dla przebywających tam ludzi i zwierząt.

Instalacja fotowoltaiczna posadowiona została na dachu kojców dla zwierząt. Łączna moc 28 szt. ogniw fotowoltaicznych wynosi 15,26 kWp co daje 545 Wp na panel. Instalacja posiada swój niezależny dwukierunkowy licznik energii, którego aktualne oraz archiwalne stany można wizualizować online.

Pompa ciepła o mocy 12 kW wsparta, instalacją fotowoltaiczną pozwoli w przyszłości zaoszczędzić do 30% kosztów ponoszonych w ubiegłych latach. Sama zmiana nośnika ciepła, jakim był do tej pory olej opałowy, na bezemisyjną pompę ciepła sprawi, że do atmosfery nie zostanie uwolnione około 9 ton/rok dwutlenku węgla.

Po trzech miesiącach użytkowania nowych instalacji już wiemy, że pompa ciepła zużyła około 4,5 tys. kWh, co oznacza, ze bilans energetyczny wyszedł dodatni – podkreśla główny energetyk PGK Krystian Klekot.

Funkcję inwestora zastępczego przejęło PGK. Inwestycję wykonała firma ElektroStudio Tomasz Doroziński, za łączną kwotę 138 800,00 zł brutto.

Obecnie w schronisku przebywa nieco ponad 100 psów i kilka kotów.


Czytaj też: Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD