Emerytura na konto czy od listonosza?

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie łódzkim wypłaca co miesiąc ponad 550 tys. emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych. Większość wypłat dostarczana jest przelewem bankowym. Ten sposób wybrało 77 proc. klientów ZUS w naszym regionie. Pozostali cierpliwie czekają na comiesięczną wizytę listonosza.


Emeryci, którzy w tym roku zdecydowali się przejść na świadczenie też wolą otrzymywać środki przelewem. Jak wynika z danych ZUS z lipca br. spośród osób z naszego regionu, które w 2023 roku nabyły prawo do emerytury – 78,2 proc. wybrało przekazywanie świadczenia na konto w banku. W całym kraju to 79,6 proc. nowych emerytów – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Większość z nich pozostawała aktywna zawodowo, dlatego też cenią sobie wygodę posiadania rachunku bankowego. Chętnie korzystają z płacenia za zakupy kartą płatniczą czy opłacają rachunki poprzez bankowość internetową. Przechodząc na emeryturę, nie chcą rezygnować z tych możliwości.

Gotówka w banku oznacza swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Sytuacja, w której planowany wyjazd wypada np. kilka dni przed wizytą listonosza, może okazać się kłopotliwa. Inną zaletą przelewu emerytury na konto w banku jest bezpieczeństwo. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest je okraść lub oszukać. No i zawsze mają pieniądze na czas, gdyż ZUS nigdy nie spóźnia się z wypłatą. Przelewy docierają nawet wcześniej, gdy są dni wolne od pracy.

Z przekazem pocztowym bywa różnie. Choć ZUS przekaże pieniądze na pocztę w terminie, to może się zdarzyć, że listonosz nie przyniesie ich na czas. Najlepszym sposobem na regularne i planowe otrzymywanie swoich świadczeń jest założenie konta w banku i podanie jego numeru w najbliższym ZUS-ie. Od tego momentu można być pewnym terminowości przelewów. Dlatego ZUS zachęca do rozważenia wyboru obrotu bezgotówkowego – dodaje rzeczniczka.

Aby emerytura wpływała na konto wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika, którego należy wskazać w formularzu ZUS PEL. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.


Czytaj też: Miasto pozyskało pieniądze. Jakie ulice będą remontowane?

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD