EMOCJONUJĄCE OBRADY RADNYCH RADY POWIATU

Reklama

Pierwsza sesja Rady Powiatu Radomszczańskiego pokazała, że obrady nowo wybranych radnych będą należały do emocjonujących. Pierwsza ostra polemika dotyczyła składu osobowego komisji stałych, głównie rewizyjnej. Radni Prawa i Sprawiedliwości mieli zastrzeżenia do ograniczenia ilości członków tejże komisji. – Czy opozycji można ograniczyć prawo do kontroli? Czy chcecie nas wyrzucić poza nawias? Czym będziecie się kierować przy wyborze członków komisji: wzrostem, tuszą, kolorem włosów, czy wreszcie górę weźmie polityka – pytali radni PiS.

Zaczęło się dostojnie

Pierwsze posiedzenie radnych Rady Powiatu Radomszczańskiego w kadencji 2018 – 2023 zaczęło się bardzo dostojnie, bo od złożenia ślubowania przez nowych radnych. Radni ślubowali godnie sprawować mandat radnego i przestrzegać konstytucji RP. Było też wspólne zdjęcie…

 Pierwszy zgrzyt: wybór przewodniczącego rady

Kandydatów do objęcia funkcji przewodniczącego Rady było dwóch: Krzysztof Zygma z Razem dla Radomska oraz Michał Koski z Prawa i Sprawiedliwości. W wyniku tajnego głosowania przewodniczącym Rady Powiatu Radomszczańskiego został wybrany Krzysztof Zygma. Na Zygmę głosowało 14radnych, na Koskiego 8. Po takim a nie innym wyniku głosowania, obecna na posiedzeniu poseł Anna Milczanowska opuściła salę obrad…  

 Wynik głosowania pokazał, iż PiS pomimo tego, że wprowadził do Rady największą liczbę radnych (9 osób) będzie grzał opozycyjne ławy. Karty natomiast w powiecie będą rozdawać osoby tworzące koalicję powiatową, którą  kilka dni po wyborach samorządowych zawiązały w naszym powiecie następujące formacje: Wspólny Samorząd, Koalicja Obywatelska,Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Radomszczańskie Porozumienie Społeczne oraz Razem dla Radomska.

Kolejne wybory mniej emocjonujące  

Po wyborze przewodniczącego Rady przyszedł czas na wybór starosty Powiatu Radomszczańskiego. Kandydatów również było dwóch. Dotychczasowa starosta Beata Pokora oraz radny PiS Tomasz Kaczmarek. Pokora pokonała Kaczmarka stosunkiem głosów 14: 8.  – Dziękuję bardzo za zaufanie. Podpisane kilka tygodni temu porozumienie programowe oraz dzisiejsze głosowanie, świadczą o tym, że pomimo różnic, które nas dzielą potrafimy różnić się pięknie i mądrze. Ze swojej strony deklaruję, że uczynię wszystko, aby pracować jak najlepiej na rzecz Powiatu Radomszczańskiego i nie zawieść zaufania jego mieszkańców – mówiła B. Pokora.

Ciąg dalszy posiedzenia to uzupełnienie składu osobowego prezydium Rady oraz Zarządu Powiatu.

Jeżeli chodzi o prezydium, każda ze stron przedstawiała swojego kandydata. I tak: kontrkandydatką Wojciecha Ślusarczyka (PSL) była Irena Bareła (PiS), natomiast Bożeny Sewerynek (Wspólny Samorząd) Urszula Półrola (PiS).

 Ostatecznie skład prezydium wygląda następująco: przewodniczący Krzysztof Zygma, wiceprzewodniczący Wojciech Ślusarczyk i Bożena Sewerynek.

Drugi zgrzyt: wybór wicestarosty

Zaproponowana przez starostę Beatę Pokorę kandydatura Jakuba Jędrzejczaka na wicestarostę Powiatu Radomszczańskiego wywołała duże oburzenie wśród radnych PiS.Jestem zaskoczony kandydaturą spoza Rady, jestem zaskoczony tym, że koalicja szuka żołnierza zaciężnego spoza rady. Przecież macie Państwo w swoich szeregach doświadczonych samorządowców np. Marka Rząsowskiego, Jacka Zacharewicza czy Arkadiusza Ciacha –zauważył radny Szymon Zyberyng.

Ostatecznie Jakub Jędrzejczak, głosami 14 radnych został wicestarostą Powiatu Radomszczańskiego. Przypomnijmy. Jędrzejczak jest radnym miejskim. W związku z objęciem funkcji wicestarosty musi zrzec się mandatu. Jego miejsce w radzie miejskiej zajmie Paweł Pichit.

 Zarząd Powiatu Radomszczańskiego oprócz Pokory i Jędrzejczaka tworzą Fabian Zagórowicz i Ewa Gajzler.

Trzeci zgrzyt:  ilość członków komisji stałych  

Określona ilość członków komisji stałych Rady Powiatu Radomszczańskiego od 4 do 11 zbulwersowała radnych Prawa i Sprawiedliwości.Czego wy (radni koalicyjni – dop. red.) się obawiacie? Dlaczego ograniczacie liczbę członków komisji do 11? – pytał radny Paweł Chybalski.  – Zostaliśmy wybrani w demokratycznych wyborach, zatem dlaczego ograniczacie nam prawo reprezentowania naszych wyborców? – pytał z kolei radny Szymon Zyberyng.  

 Radna Irena Bareła zwróciła uwagę na to, iż każdy radny powinien mieć prawo wyboru pracy w takiej czy innej komisji. – Każdy z nas ma inne predyspozycje, każdy w czymś czuje się mocniejszy, w czymś słabszy. Ograniczenie liczby członków komisji uniemożliwia wykazanie się radnym, uniemożliwia spełnienie obietnic wyborczych.

Zdaniem przewodniczącego Krzysztofa Zygmy, nie ma nad czym kruszyć kopii… – Po pierwsze, z taką propozycją uchwały wyszedł poprzedni zarząd.Dzieje się tak dlatego, ponieważ zależy nam na usprawnieniu pracy komisji, aby nie dochodziło do sytuacji, że w jednej komisji pracuje 4 a w innej 17 radnych.Według naszych służb prawnych wszystko jest zgodne z prawem. Jeżeli państwo radni z PiS myślą, że jest inaczej, to są odpowiednie drogi prawne.  

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD