NA SYGNALEZ ŻYCIA POWIATU

ŚMIERTELNE ZATRUCIE CZADEM W GMINIE KODRĄB

Radomszczańscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny śmierci małżeństwa. W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że para zatruła się tlenkiem węgla.

 Jak informuje kom. Aneta Wlazłowska do tego nieszczęśliwego zdarzenia doszło 20 listopada2018 roku. – O godzinie 6.20 dyżurny policji otrzymał informację, że na terenie jednej z posesji w gminie Kodrąb dwoje ludzi zatruło się czadem. Na miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratownicze. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowych tym osobom – mówi A. Wlazłowska. – Zgodnie z decyzją prokuratora nadzorującego czynności na miejscu zdarzenia zarówno ciało38 – letniej kobiety, jak i jej o rok starszego męża zostały zabezpieczone w radomszczańskim prosektorium, celem przeprowadzenia szczegółowych badań. Z dotychczasowych ustaleń mundurowych wynika, że para zajmowała zaadoptowane na mieszkanie pomieszczenie budynku gospodarczego znajdującego się na terenie tej posesji. Wszystko wskazuje na to, że do zatrucia tlenkiem węgla doszło ze względu na nieszczelność kuchni kaflowej, która stanowiła źródło ogrzewania tego pomieszczenia – dodaje.  

Policjanci i strażacy apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. – Pamiętajmy, że obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne, czy inne pomieszczenia mieszkalne powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku – zauważa Aneta Wlazłowska.
Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć.Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców,kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu, mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

(info: KPP Radomsko)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close