ERASMUS+ DLA DZIECI. PRZEDSZKOLE NR 2 ZWIEDZA SYCYLIĘ

Reklama

Przez tydzień – od 17 do 23 listopada 2019 roku – dziesięcioosobowa reprezentacja Publicznego Przedszkola nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomsku przebywała w partnerskiej placówce w Petrosino na Sycylii w ramach realizacji projektu „BOOK STORY – Be Open On Knowledge, Spend Time on Reading, Youngster” w programie Erasmus+.


Dwie nauczycielki, czworo dzieci w wieku 5 i 6 lat oraz ich mamy. Na lotnisku ekipa z Polski spotkała się z grupami z Hiszpanii i Grecji, by wspólnie zwiedzić Palermo.

W poniedziałek wszyscy partnerzy zwiedzali szkołę w Petrosino, a także spotkali się z jej dyrektorem oraz kadrą pedagogiczną. Nauczyciele poznali włoski system edukacji, natomiast dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. „Frutta Martorana” to  słodycze z ciasta marcepanowego o niepowtarzalnym zapachu, które są doskonałą imitacją owoców i warzyw.

Wtorek to dzień pełen niespodzianek. Przedstawienie kukiełkowe pt. „Zwierzęta świata” oraz ilustrowane opowieści o świętach Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej zajęły całe przedpołudnie. Po południu przedszkolaki kręciły filmy przy użyciu aplikacji Stop Motion, natomiast nauczyciele wzięli udział w warsztatach nt. wykorzystania drukarki 3D w przedszkolu.

Środę spędzono w Marsali. W tamtejszej księgarni „Albero Delle Storie” przedszkolaki uczestniczyły w niezwykle ciekawych warsztatach czytelniczo-plastycznych, a następnie zwiedziły Muzeum Soli.

Czwartek upłynął pod znakiem literatury włoskiej. „Dzień Pinokia” pozwolił poznać uczestnikom historię drewnianego pajacyka, który po wielu perypetiach stał się prawdziwym chłopcem. Po południu przedstawiono efekty działań projektowych, które odbywały się od 1 września we wszystkich placówkach partnerskich. W obecności burmistrza zaprezentowano maskotkę projektu, piosenkę oraz oficjalne logo. Polska grupa miała szczególny powód do dumy, ponieważ autorką zwycięskiego logo jest Zuzia z grupy „Liski”. Po uroczystości nauczyciele wzięli udział w szkoleniu nt. nawyków czytelniczych w rodzinach.

W piątek każda grupa przedszkolaków stworzyła własną książkę z ruchomymi obrazkami. Wymagało to dobrej organizacji i umiejętności współpracy, jednak dzieciaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Następnie oglądano prezentacje multimedialne o partnerskich przedszkolach, wcześniej przygotowane na tę właśnie okazję. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty, potwierdzające ich udział w mobilności. Nie zabrakło okolicznościowego tortu z logo projektu.

Jednak oficjalny program wizyty w Petrosino to tylko część niezwykłej przygody, w której przedszkolaki z Radomska wzięły udział. Bowiem dzieci i ich rodzice byli goszczeni przez rodziny włoskie w ich domach, co było nie lada wyzwaniem nie tylko pod względem językowym. Nieśmiałość dzieci wkrótce zamieniła się w radość i dobrą zabawę, a rodzice wspólnie spędzali czas, poznając się wzajemnie, swoje obyczaje i pasje. Wspólnie przygotowywano posiłki i organizowano czas wolny.

Gdy w sobotę trzeba było się pożegnać, nie brakowało łez i nadziei, że jeszcze się spotkamy – tym razem w Polsce.

(fot,info: PP nr 2)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD