Reklama
Z ŻYCIA MIASTA I POWIATUZ ŻYCIA POWIATU

POWIAT CZEKA MIZERIA INWESTYCYJNA

W ocenie Zarządu Powiatu Radomszczańskiego oraz zdecydowanej większości radnych powiatowych budżet 2020 roku będzie najtrudniejszym w historii funkcjonowania samorządu. Powód? Gros funduszy, bo ponad 9 mln złotych trzeba będzie dołożyć do oświaty. Jest to równoznaczne z tym, że na inwestycje zaplanowano niespełna 4 mln złotych. Dla porównania w roku bieżącym była to kwota ponad 15 mln złotych…

Radny Arkadiusz Ciach winą za trudną sytuację finansową w powiecie obarcza partię rządzącą.  – Projekt budżetu na 2020 rok jest taki jaki może być w oparciu o to, co dostaliśmy do wyliczenia. Jest to najtrudniejszy budżet w moim życiu jako radnego. Jeszcze nigdy nie było tak, aby 9 mln 200 tys. złotych brakowało w oświacie. Tak wynika z wyliczeń skarbnika, któremu nie mam prawa nie wierzyć – zauważa. – Powiem wprost, rząd okradł nas z ponad 9 mln złotych. Deficyt budżetowy, który został zepchnięty w dół to jest ten deficyt, którego jak twierdzi rząd nie ma na poziomie centralnym. To samorządy mają problem. I co? Mamy zamknąć szpital? Mamy zimą nie utrzymywać dróg? I wreszcie, mamy rozwiązać starostwo?  Jest to krok partii rządzącej naszym krajem w kierunku likwidacji samorządu powiatowego… – dodaje.

Starosta radomszczański Beata Pokora również ubolewa nad przyszłorocznym budżetem i brakiem zadań inwestycyjnych. Szefowa powiatu radomszczańskiego wypowiada się jednak w zdecydowanie lżejszym tonie aniżeli radny Ciach… – Jak wszyscy doskonale wiemy społeczeństwo oczekuje inwestycji. Niestety, póki co tych w przyszłorocznym budżecie powiatu radomszczańskiego zaplanowanych jest niewiele. Musimy zabezpieczyć środki na funkcjonowanie oświaty – zauważa starosta Pokora.

O jakich zadaniach mowa?  – Są to przede wszystkim zadania będące kontynuacją tych z 2019 roku. Będzie to odwodnienie jeżeli chodzi o drogę powiatową w gminie Ładzice, będzie remont drogi w gminie Przedbórz oraz mostu w miejscowości Ruda w gminie Gidle –  mówi starosta Beata Pokora.

Staroście wtóruje radny Marek Rząsowski. – Niepokojącym obszarem w budżecie na 2020 rok jest kwestia inwestycji. Mam na uwadze głównie inwestycje drogowe, które tak bardzo są oczekiwane i potrzebne. W przyszłorocznym budżecie funduszy na zadania inwestycyjne jest jak na lekarstwo. Cała nadzieja w wolnych środkach oraz kwotach pozyskanych z zewnątrz podczas realizacji budżetu 2020 roku – zauważa M. Rząsowski.

Mając powyższe na uwadze oby nie było tak, że przebudowa skrzyżowania ulic Jagiellońskiej, Armii Krajowej i Starowiejskiej, w wyniku której powstało rondo było ostatnią inwestycją cieszącą mieszkańców…

 

 

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW