Europejski Tydzień Szczepień 2022
Europejski Tydzień Szczepień 2022 przypada w dniach 24–30 kwietnia. W tym roku koncentruje się na ochronie ludzi w każdym wieku i o różnym pochodzeniu oraz przypomina o znaczeniu szczepionek na przestrzeni lat. Hasło przewodnie brzmi #LongLifeforAll.
Od ponad dwóch stuleci szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym – od pierwszej szczepionki opracowanej w celu ochrony przed ospą po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Szczepionki działają zarówno indywidualnie, jak i pomagają chronić siebie nawzajem jako członków globalnej społeczności. Celem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień jest podkreślenie znaczenia równego i powszechnego dostępu do szczepionek, które przyczyniają się do długiego i zdrowego życia.
Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022:
- Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciwko ospie dała każdemu po raz pierwszy uczciwą szansę walki przeciwko wyniszczającej chorobie.
- Wartość szczepionek nie jest mierzona w podanych dawkach. Jej miara to zdrowsze i dłuższe życie.
- Szczepionki to jedne z najbardziej znaczących zdobyczy medycyny, pomagające chronić przed wieloma chorobami zakaźnymi.
- Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
- Szczepionki, zapobiegające niegdyś powszechnym chorobom, takim jak odra, oraz kilku przyczynom biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na całym świecie żyć dłużej i zdrowiej.
- Wszyscy ludzie na całym świecie muszą mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują i na które zasługują.
Kilka faktów o szczepieniach w regionie europejskim
- Region europejski utrzymuje status wolny od polio od 2002 roku.
- 29 z 53 krajów regionu wyeliminowało endemiczne rozprzestrzenianie się odry i różyczki.
- Od wczesnych lat 90. w regionie nie odnotowano ognisk błonicy.
- Ponad 600 milionów ludzi w regionie europejskim zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19, ratując w ten sposób niezliczoną liczbę istnień ludzkich. Badanie przeprowadzone przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oszacowało, że 470 000 istnień ludzkich zostało uratowanych wśród osób w wieku 60 lat i starszych w ciągu pierwszych 11 miesięcy wprowadzania szczepień przeciwko COVID-19 w 33 krajach.
- Podczas pandemii w kilku krajach europejskich spadły wskaźniki szczepień dzieci. Bardzo ważne jest, aby dzieci, które pominęły dawki, wróciły do szczepienia zgodnie z harmonogramem, aby zapobiec ogniskom śmiertelnych chorób.
- Migranci i uchodźcy muszą mieć dostęp do niezbędnych szczepień, aby chronić ich przed chorobami, które mogą krążyć w każdym miejscu, w którym się znajdują.
Źródło: Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2022/04/european-immunization-week-2022)
Materiały na temat szczepień
Sprawdzone informacje o szczepieniach dostępne są na portalu Szczepienia.info.
Można również skorzystać z prezentacji nt. szczepień przygotowanej przez Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej WSSE w Łodzi z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2021.
Szczepienia przeciw COVID-19
Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już miliony ludzi na całym świecie. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem bądź ciężkim przebiegiem choroby. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. W Polsce szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne. Zaszczepić się przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18 roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.
Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/koronawirus
Poniżej informacja w języku polskim i ukraińskim.
CZYTAJ TEŻ: Policyjna akcja „Prędkość” w całym kraju. Piratów drogowych będą ścigać grupy SPEED