FRYSZERKA I WYMYSŁÓWEK: PLANY SĄ, CZAS NA KONKRETY

Reklama

Radomszczańskie starostwo przystępuje do kolejnego etapu związanego z planami zagospodarowania terenów na Fryszerce i Wymysłówku. Zgodnie z koncepcją mają tam powstać obiekty rekreacyjne: na Wymysłówku – miejsce aktywnego wypoczynku, na Fryszerce – oaza ciszy. Dziś odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem ekspertów z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.

Przedstawiciele Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk są autorami koncepcji zagospodarowania Wymysłówka i Fryszerki. Mają również kierować badaniami, które dadzą odpowiedź m.in. na pytanie: jakie będą dokładne koszty inwestycji?

– Niestety, na tym etapie nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć, jakie będą koszty całej inwestycji. Zaproponowałem koncepcję, która składa się z kilku modułów. Patrząc na całość, mogą to być większe koszty. Jeśli natomiast wyjmiemy poszczególne elementy, będzie to mniejsza kwota. Realizujemy obecnie dwa tego typu projekty w Radomiu i Łasku. Ich koszty wahają się od 5 do 25 mln złotych – mówi Roman Rylik z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.

Zanim okaże się, jaki będzie koszt zagospodarowania terenów na Fryszerce i Wymysłówku, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Mogą one potrwać ok. 1,5 roku. Ich szacunkowy koszt to ok. 300 tys. złotych. Wiadomo, że część kwoty można pozyskać ze środków zewnętrznych. Niezbędny będzie jednak wkład własny samorządów. – Samorządy same inwestycji nie udźwigną. Poza tym, prace związane z tym projektem idą zdecydowanie za wolno – zauważa radny powiatowy Arkadiusz Ciach. Podobnego zdania jest również wiceprezydent Radomska Jacek Belka. – Nie chcę, by za jakiś czas zostało zorganizowane kolejne tego typu spotkanie, podczas którego nie padną żadne konkrety. Mam nadzieję, że niebawem otrzymamy konkretną ofertę pisemną, zawierającą koszty inwestycji oraz wzór porozumienia z poszczególnymi gminami, dzięki któremu uda się sfinalizować inwestycję – podkreśla Jacek Belka. Wiceprezydent zapewnia jednocześnie, że miasto jest zainteresowane przystąpieniem do projektu. – Należący do miasta teren na Wymysłówku już dziś cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Jest tam jednak jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Jeśli słyszymy, że jest możliwość pozyskania zewnętrznych środków na tego typu inwestycje, to oczywiście jesteśmy skłonni w tym kierunku pójść – mówi wiceprezydent Belka. – Uważam, że najwyższy czas skończyć akademickie dyskusje i podjąć konkretne działania. Przychodząc na to spotkanie byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Myślałem, że będzie to kolejna rozmowa o niczym, być może zapowiedź kampanii wyborczej. Wydaje mi się jednak, że obecni na spotkaniu radni zmobilizowali wicestarostę i wiceprezydenta do podjęcia konkretnych działań – dodaje miejski radny Jacek Gębicz. Te konkretne działania to przede wszystkim doprowadzenie do podpisania porozumienia z samorządami (powiatowym, miejskim i gminnymi), z którego będzie wynikało, jakie środki dane samorządy zabezpieczą w pierwszej kolejności na przeprowadzenie badań. Porozumienie takie prawdopodobnie zostanie podpisane we wrześniu, by na pierwszych powakacyjnych sesjach samorządy mogły zabezpieczyć w swych budżetach środki.

Przypomnijmy. Koncepcja zagospodarowania obiektów zakłada stworzenie na Fryszerce oazy ciszy, przeznaczonej na wypoczynek, m.in. plażowanie, pływanie kajakami i rowerami wodnymi. Z kolei Wymysłówek miałby być miejscem do aktywnego spędzania czasu. Na tym terenie znalazłyby się fontanny, park wodny, amfiteatr na wodzie, a nawet wyciąg do nart wodnych. Zgodnie z przygotowaną koncepcją Fryszerka i Wymysłówek mają zostać ze sobą połączone szlakiem rowerowym, na trasie którego znalazłyby się wypożyczalnie rowerów.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD