„GORĄCO” NA SESJI W POWIECIE
Sytuacja w objętych strajkiem szkołach, zmiany w budżecie skutkujące dołożeniem pieniędzy na remont dróg czy ponowna dyskusja na temat zbycia nieruchomości przy al. Jana Pawła II w Radomsku – to tylko niektóre spośród ważnych tematów poruszanych podczas VII sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego. Dyskusje nad poszczególnymi punktami były nie tylko długie, ale i emocjonujące.
Matury zagrożone…
– Sytuacja związana ze strajkiem jest bardzo poważna. Brak rozmów między stroną strajkującą a stroną rządową spowodował radykalizację nastrojów. Strajkuje znaczna większość nauczycieli, to powoduje, że zagrożone są terminy wystawienia ocen i zwołania rad klasyfikacyjnych, a co za tym idzie – matur. Końcowy scenariusz jest trudny do przewidzenia – zauważa wicestarosta Jakub Jędrzejczak. – Należy obawiać się, że w niektórych szkołach maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani do 26 kwietnia. Zgodnie z przepisami to uniemożliwi im przystąpienie do egzaminu maturalnego i łączy się z koniecznością powtarzania roku – dodaje.
Zbycie nieruchomości podzieliło radnych
Długa dyskusja poprzedziła głosowanie nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości (ponad 4 tys. m kw.) wraz z budynkami po dawnym Zakładzie Pielęgnacyjno Opiekuńczym przy al. Jana Pawła II.
Przypomnijmy. Przetarg na sprzedaż zlokalizowanych w centrum Radomska obiektów był już ogłaszany kilka razy, chętnych na zakup jednak nie było. W ostatnim czasie pojawiły się pomysły, by na tym terenie zbudować kompleks powiatowych placówek rehabilitacyjno-integracyjnych (m. in. dzienny dom pobytu dla osób niepełnosprawnych, warsztaty terapeutyczne). Jak tłumaczy starosta Beata Pokora, z opinii specjalistów wynika, że modernizacja starych budynków byłaby jednak bardziej kosztowna i czasochłonna niż budowa nowych, a w okolicy brak byłoby odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.
W tej sytuacji należało zmienić plany. Centrum Rehabilitacyjno – Integracyjne ma powstać na terenach położonych obok Szpitala Powiatowego. W tej sytuacji konieczne było podjęcie decyzji o losach nieruchomości przy al. Jana Pawła i o ewentualnym zbyciu nieruchomości (dochód mógłby zostać przeznaczony na budowę nowego Centrum).
Część radnych wyraziła opinie, że nie należy sprzedawać majątku powiatu, padały pomysły o zlokalizowaniu tam np. parku lub obiektu sportowego, czy sprzedaży terenu miastu. Ostatecznie radni większością głosów wyrazili zgodę na zbycie nieruchomości.
Dołożyli do dróg
Przy głosowania nad zmianami w budżecie powiatu radni powrócili do dyskusji nad poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic: Wyszyńskiego i Tysiąclecia. Ostatecznie wyrazili zgodę na przekazanie 20 tys. zł na wykonanie dokumentacji na montaż sygnalizacji świetnej na tym skrzyżowaniu (inwestycja ma być współfinansowana przez miasto). Wśród planowanych inwestycji znalazła się także budowa odwodnienia pasa drogowego w Radziechowicach Drugich (20 tys. zł) i przebudowa ulicy Krasickiego w Radomsku, od ul. Sadowej do ul. 11 Listopada (40 tys. zł).