Select

Harcerze śpiewali piosenki powstańcze. Program obchodów 1 sierpnia w Radomsku

Polonaisse

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 rozpoczęło się największe powstanie w okupowanej Europie. W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w niedzielę 31 lipca w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku harcerze z Hufca ZHP Radomsko zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt.”Piosenki i recytacje pamięci walczącym latem 1944″. W dniu rocznicy o godzinie 17 w całym mieście na jedną minutę włączone zostaną wszystkie syreny alarmowe.


Montaż słowno – muzyczny pt.”Piosenki i recytacje pamięci walczącym latem 1944″ przygotowany został przez Komisję Historyczną Hufca ZHP Radomsko i radomszczańskich harcerzy. Wydarzenie zorganizowano w Galerii radomszczańskiego muzeum w ramach “Rodzinnych niedzielnych spotkań”. Specjalnie na tę okazję przygotowany został śpiewnik i kartka okolicznościowa.

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 rozpoczęło się największe powstanie w okupowanej Europie. Operacja trwająca 63 dni była częścią akcji „Burza”, wymierzonej w wojska niemieckie i pozwalającej Polakom na wystąpienie wobec sowietów w roli gospodarzy.

Powstańcy przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

W Radomsku w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17.00 na jedną minutę włączone zostaną wszystkie syreny alarmowe. Pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty.

Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku otwarta została wystawa książek ze zbiorów biblioteki pt. “Powstańcy `44- bohaterowie i świadkowie”. Wystawę można oglądać od 29 lipca do 5 sierpnia br. w godzinach pracy instytucji.

 

Czytaj też: Nowa powieść Mariana Grotowskiego „Włodkowic”. Spotkanie autorskie w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD