Jak miasto walczy ze smogiem?

Reklama

Smog pojawiający się w sezonie grzewczym to problem, z którym boryka się wiele miast w całej Polsce.  Radomsko jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie łódzkim. Smog londyński, który pojawia się w mieście wraz z nadejściem sezonu grzewczego, może być zwalczany przez dokładne działania. Jak wylicza radomszczański Urząd Miasta tylko w 2020 roku, co najmniej 139 starych pieców mieszkańcy Radomska zamienili na ekologiczne źródła ogrzewania. 86 pieców wymienionych zostało z pomocą miejskiej dotacji, a 53 dzięki programowi „Czyste Powietrze”.

Na realizację programu dotacji w roku 2020 miasto Radomsko przeznaczyło 500.000 zł. Złożono 107 deklaracji, z czego 21 osób zrezygnowało z programu (powody: brak możliwości przyłączenia się do planowanego źródła ciepła (gaz, ciepłociąg). Ostatecznie odebrano i rozliczono 86 inwestycji na kwotę 483 244,70 zł (dane na dzień 29.12.2020 r.)

Dzięki miejskiej dotacji udało się wymienić następujące źródła ogrzewania:
węgiel na ekogroszek – piec 5 klasy – 19 szt
węgiel na sieć ciepłowniczą – 1 szt
węgiel na pompę ciepła – 3 szt
węgiel na kocioł na biomasę – 3 szt
węgiel na gaz ziemny – 55 szt
węgiel na gaz ciekły – 4 szt
Węgiel na olej opałowy – 1 szt.

Do rządowego programu „Czyste powietrze” radomszczanie złożyli 172 wnioski o wymianę starego pieca. Z tego rozliczono 53 umowy (stan na 02.12.2020 r.). Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski i podpisali umowę mogą zrealizować inwestycję w ciągu 30 miesięcy.

Kontrola palenisk domowych

Kontroli palenisk dokonują pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku z pomocą dzielnicowych. W 2020 roku do Wydziału wpłynęło około 70 zgłoszeń od mieszkańców dotyczących podejrzenia wykorzystywania do celów grzewczych, jako paliwa materiałów zakazanych. W wyniku przeprowadzenia kontroli ujawniono 9 przypadków niestosowania się do zakazu wykorzystywania niektórych paliw do celów grzewczych, a właściciele nieruchomości zostali ukarani mandatami karnymi. Dodatkowo pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku dokonują bieżących kontroli w poszczególnych dzielnicach miasta.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD