Jak radzić sobie podczas upałów?

Reklama

Najbliższy tydzień to lato w pełni. Jak przetrwać upały?


Sobota (15 lipca) upłynie pod znakiem wysokich temperatur. Synoptycy prognozują temperaturę maksymalną od 31°C na wschodzie, do 35°C na zachodzie obszaru, w niedzielę od 30°C do 33°C, w poniedziałek około 30°C. Temperatura minimalna w nocy na przeważającym obszarze od 18°C do 20°C.

Jak zatem poradzić sobie z upałem?

  • Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
  • Wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
  • Zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
  • Spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
  • Chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • Nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
  • Leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jet stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Nie bez znaczenia pozostawia wpływ na układ nerwowy. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Upały są groźne również dla osób starszych. Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie.

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzi do 50 – 60̊C. Wystarczy kilka minut, aby doszło do tragedii.

Nawet krótkotrwałe przebywanie dziecka w rozgrzanym samochodzie grozi przegrzaniem, a nawet śmiercią. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 3 lat więzienia. Wysoka temperatura również u zwierząt może prowadzić do przegrzania organizmu. Zwierzęta stałocieplne, które nie mają gruczołów potowych, regulują ciepłotę ciała innymi sposobami, np. psy wykorzystują odparowywanie śliny z jęzora, podczas dyszenia. Dlatego pozostawiając psa w samochodzie na słońcu narażasz go na śmierć.

Pamiętajmy też o wystawieniu miski z wodą dla bezdomnych, wolno żyjących i dzikich zwierząt. Ten drobny gest może uratować im życie.

Upał doskwiera nie tylko nam, ale i zwierzętom. Pamiętajmy zatem o ich potrzebach. Zapewnijmy im dostęp do świeżej wody.

Nie bądźmy obojętni!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

W gorące dni dobrze jest też skorzystać z kurtyn wodnych rozstawionych w mieście.


Czytaj też: Gdzie nad wodę w upały? Kąpieliska w okolicy

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD