MEBIN

Jak wygląda praca technika kryminalistyki?

Jubiler Ako

Radomszczańscy policjanci zapraszają na drugi z cyklu artykułów o służbie policjanta. Dla zainteresowanych policjanci przedstawiają specyfikę i charakter ich pracy.


Postać serialowego technika kryminalistyki ma niestety niewiele wspólnego z tym, czym zajmuje się policjant w rzeczywistości przyjeżdżający na zdarzenie i od którego w dużej mierze zależy, czy ujawnione oraz odpowiednio zabezpieczone ślady doprowadzą do przestępcy. Aby w sposób prawidłowy utrwalić zastane tropy na miejscu i wykonać oględziny miejsca zdarzenia, nie wystarczy kilak minut, tak jak to widzimy w filmie. Niejednokrotnie zastany teren opisywany jest przez kilka godzin i na dodatek w kilku odrębnych miejscach. Musi być tak opisany, aby ktoś, kto nie był na miejscu, a jedynie czytając oględziny, miał wyobrażenie o usytuowaniu wszystkich elementów.  Kiedy technik dociera na zdarzenie, ocenia, z jakimi rodzajami śladów ma do czynienia i w jaki sposób powinien je  utrwalić. Wymaga to wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Musi on znać istotę kilku dziedzin, w tym: mechanoskopii, daktyloskopii, traseologii czy osmologii – mówi mł.asp. Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

Zakres umiejętności policjanta “z walizką” to gwarancja, że żaden ślad pozostawiony przez sprawcę na miejscu nie uległ zniszczeniu. Zdarzają się  ślady i przedmioty celowo pozostawione przez sprawcę i wówczas stanowią okoliczności negatywne. Sprawne oko technika kryminalistyki wychwytuje i takie elementy, a są one  bardzo istotne, gdyż mogą skierować sprawę na niewłaściwy tor.

Jak widzimy, nie jest to łatwy zawód, ale chyba tym bardziej ciekawy, wymagający zaangażowania, spostrzegawczości, umiejętności wnioskowania i stawiania właściwej tezy. Są to cechy, które nie każdy posiada, więc też nie każdy sprawdzi się jako technik kryminalistki. By nim zostać, należy wpierw zostać policjantem. W tym celu nowo przyjęty funkcjonariusz musi ukończyć kurs podstawowy w jednej z wyznaczonych szkół Policji, a na wstępie przejść pomyślnie przez proces rekrutacji.

Dla bardziej dociekliwych w każdy pierwszy czwartek miesiąca jesteśmy do dyspozycji w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku, gdzie w godz. 14:00 – 16:00 wyznaczony policjant odpowie na nurtujące pytania. Odkryje też tajniki, które z pewnością ułatwią przebrnięcie przez cały etap rekrutacji. Zdecydowani nie nie muszą czekać na pierwszy czwartek w miesiącu, by przyjść do naszej jednostki i uzyskać odpowiedzi. W każdy dzień roboczy również można przyjść i spotkać się z pracownikiem kadr bądź profilaktykiem po to, by dowiedzieć się jak najwięcej podczas indywidualnej rozmowy – zachęca mł.asp. Agnieszka Kropisz.

fot. KPP Radomsko

Czytaj też: Posiadał nielegalny arsenał, trofea myśliwskie i archeologiczne. 27-latowi grozi do 8 lat

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW