Jakie zmiany czeka centrum Radomska? [FOTO]

Reklama

Na ulicach w centralnej części miasta Radomska przeprowadzane są remonty. Część zmian już widać, jak choćby na ulicy Reymonta. Inne, jak na ulicy Żeromskiego, są już na ukończeniu. Ale na tym nie koniec, bowiem są plany na kolejne inwestycje w centrum. Jakie? O tym mówił prezydent na konferencji 14 listopada na nowym parkingu na ul. Reymonta.


Dodatkowe dwa mosty na rzeczce, rondo, przebudowa jezdni na dwukierunkową

Centralna część miasta Radomska się zmienia. Powstanie nowych miejsc parkingowych na ulicy Reymonta, połączone jest z rekreacją. Prezydent zaprosił na spotkanie, na którym podsumował przebieg aktualnych zmian, a także przedstawił plan na kolejne inwestycje i zmiany jakie zajdą w centrum.

Nowy parking na ul. Reymonta spełnia również funkcję rekreacyjną i terenów zielonych, bo mamy tutaj ogród zapachowy, ogród deszczowy, altanę i rabaty. Myślimy również o rozbudowie tego terenu. Jest tu budynek w bardzo złym stanie technicznym, który znajduje się na prywatnej działce, ale już wydałem zarządzenie, aby tę działkę nabyć dla miasta. Będziemy w tym miejscu kontynuować tereny zielone z ławkami, będą też dodatkowe miejsca parkingowe. Przez ten teren będzie dojście do muru klasztornego. Natomiast wzdłuż muru w planie miejscowym jest zaprojektowana droga dojazdowa za marketem aż do pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza. Wzdłuż tej drogi dojazdowej będą tereny zielone. Chcemy, aby to miejsce było takim centrum, gdzie będzie koncentrował się ruch i z którego łatwo będzie można dostać się w różne inne miejsca w mieście – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Przebudowa alei Jana Pawła II

W urzędzie miasta gotowy jest plan na przebudowę alei Jana Pawła II.

Mamy gotową koncepcję na przebudowę alei Jana Pawła II. Na ulicy wschodniej ruch będzie dwukierunkowy, a na ulicy zachodniej planowane jest uspokojenie ruchu z miejscami na ogródki, coś na kształt woonerfu – dodaje prezydent.

Remont dalszej części ulicy Reymonta do mostku w 2023 roku oraz budowa ronda

Urząd chce w niedalekim czasie przystąpić do przebudowy rzeki Radomki.

Zmiany na rzeczce będą polegały na wybudowaniu schodów tarasowych oraz dwóch mostów. W tej koncepcji mamy to już zwizualizowane i generalnie ten ruch w centrum ma być uspokojony. Jednocześnie chciałem uspokoić, ulica Reymonta między ulicą Żeromskiego a Alejami Jana Pawła II nie będzie zamknięta i pozostanie na niej ruch dwukierunkowy, tak samo, jak na ulicy Żeromskiego – dodaje prezydent.

Koszt nowego parkingu to 3 mln zł. Z czego 1 mln zł pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi. Ulica Żeromskiego również jest dofinansowana z programu Rozwoju Dróg Lokalnych. Miasto otrzymało również dotację na remont drugiej części ul. Reymonta.

Na przełomie roku będziemy ogłaszać przetarg na przebudowę ulicy Reymonta od Żeromskiego w kierunku mostka – mamy gotowy projekt techniczny. Z uwagi na wąski pas drogowy, kontynuowane będą szerokie chodniki, nie będzie rabat, będą za to prawdopodobnie skrzynie w roślinnością podobne do tych na łuku ulicy Żeromskiego. I na skrzyżowaniu ulicy Reymonta i Warszyca będzie wybudowane małe rondo – mówi prezydent.

Darmowe stacje do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Wiceprezydent Monika Andrysiak przypomniała o pracach archeologicznych, jakie były prowadzone podczas remontu na ulicy Reymonta, gdzie wykopane zostały zabytkowe, stare bruki. Na parkingu wybudowano też dwa stanowiska do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, które jeśli się uda podpisać umowę będą udostępnione dla mieszkańców za darmo.

Stare bruki udało się nam wkomponować w obecny wygląd. Znajdują się pod altaną i zieloną ścianą, więc jest to element historii, który teraz możemy oglądać. Oprócz tego na parkingu będą też stacje do ładowania elektryków. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się nam podpisać umowę na zamontowanie stacji ładowania, z firmą, która korzystając z wybudowanego przez nas przyłącza będzie udostępniała ładowanie dla mieszkańców za darmo, co być może przyczyni się do proekologicznej postawy mieszkańców – mówiła Andrysiak.

Na konferencji obecny był również przewodniczący rady miasta Tadeusz Kubak, który wyraził zadowolenie z przeprowadzanych zmian.

Cieszę się że zmienia się wygląd centrum miasta. Budżet przyszłoroczny jest proinwestycyjny i myślę, że w tym mieście będzie się nam żyło lepiej i bezpieczniej. Sądzę, że wszyscy radni, którzy chcą dobra dla tego miasta, działają żeby to miasto się zmieniało. Uważam, że w ostatnim czasie centrum zmieniło się na lepsze i dalej ten proces będziemy kontynuować razem z prezydentem i wszystkimi radnymi – mówił Kubak.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD