Jubileusz 110-lecia PSP 2 w Radomsku [FOTO]

Polonaisse

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Radomsku, 1 grudnia świętowała 110-lecie istnienia.


Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której przybliżona została historia szkoły. A sięga ona aż do roku 1912. Jest to najstarsza placówka oświatowa w naszym mieście, o czym w swoim wystąpieniu mówiła do uczniów oraz przybyłych gości, dyrektor Ewa Krysiak-Ciszewska.

Nasza szkoła jest starsza niż niepodległość Polski. Jeszcze w Noworadomsku, bo taką nazwę nosiło miasto do 1922 roku, aby przeciwdziałać analfabetyzmowi, w roku szkolnym 1912/1913 zaczęła działać Szkoła Męska nr 2 w wynajętym domu nr 138 przy ulicy Krakowskiej. Szkoła liczyła dwie klasy, w sumie 60 chłopców. Później w 1916 roku szkoła dostała imię Tadeusza Kościuszki. Z czasem szkoła stała się koedukacyjną i zwiększyła się znacznie liczba jej uczniów. W 1937 roku zbudowano gmach szkolny, w którym do dzisiejszego dnia uczą się radomszczańskie dzieci. Po wojnie była to jedyna tak duża placówka edukacyjna w Radomsku. W tam tych czasach mury Dwójki gościły również szkoły średnie m.in. I Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Zawodową – mówiła dyrektor PSP 2 Ewa Krysiak-Ciszewska

Wszyscy razem staramy się kultywować nie tylko 110-letnią tradycję szkoły, ale także wielowiekową tradycję naszej ojczyzny. Działaniom tym towarzyszy szacunek do tradycji, utrzymanie wysokich stopni jakości kształcenia oraz nowoczesność. Historia szkoły ma, dla każdego inny wymiar. Z sentymentem wspominamy swoją młodość, nauczycieli ich życzliwość, przyjaźń i mądrość. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień stanie się miłą okazją do wspomnień i wzruszeń – dodała dyrektor szkoły.

I tak też było. W przygotowanym przez uczniów przedstawieniu, wspominano minione lata oraz sylwetkę patrona szkoły Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości wręczono także nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych z okazji jubileuszu.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD