Jubileusz 70-lecia Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi w Radomsku

Reklama

Gdy 70 lat temu w Radomsku zarejestrowano Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, nikt nie przypuszczał, że będzie on jednym z najliczniejszych w kraju. Obecnie liczy 192 członków. Jubileusz obchodzono 5 listopada.


Choć hodowla i wykorzystanie gołębi pocztowych nie jest tak powszechne, jak było to choćby nieco ponad 100 lat temu, w dalszym ciągu jest to prężnie działający, choć bardzo niszowy sport. Zawody z ich udziałem polegają na wypuszczeniu kilkuset ptaków ze wspólnego startu z odległości dochodzących czasem do 2000 km.

Radomszczański oddział jest bardzo liczny i zarazem bardzo rozległy. Między pierwszym, a ostatnim gołębnikiem odległość wynosi ok. 70 km, co utrudnia uzyskiwanie dobrych wyników. Zdaniem prezesa radomszczańskiego oddziału Andrzeja Cisowskiego jest jednak w tym roku duża szansa na mistrzostwo polski oddziałowego kolegi w kategorii A.

Jest to trudna pasja i kosztowny sport, który zajmuje dużo czasu. Praca z gołębiami jest od rana do wieczora, 10 miesięcy w roku. Ale jest to również piękna tradycja – mówił prezes Cisowski.

Podczas okrągłej, 70-letniej, rocznicy wręczone zostały nagrody dla najwybitniejszych hodowców oraz osób zasłużonych dla działalności Oddziału PZHGP w Radomsku. W intencji oddziału Radomsko PZHGP odprawiona została również uroczysta Msza Święta w parafii NMP Matki Kościoła przy ul. Narutowicza.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD