MEBIN

„Kamienice – widzowie przeszłości”. Nowy projekt w MDK

Jubiler Ako

Miejski Dom Kultury w Radomsku otrzymał dofinansowanie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Inicjatywa Miejskiego Domu Kultury w Radomsku ph. „Kamienice – widzowie przeszłości” znalazła się na liście dofinansowanych projektów w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Muzeum Historii Polski już po raz trzynasty przyznało dofinansowania wspierające domy kultury, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, fundacje, regionalne muzea z całej Polski – zarówno z dużych miast, jak i małych ośrodków, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury.

W 2021 r. spośród blisko 1 000 nadesłanych zgłoszeń, Zespół Sterujący zdecydował w trybie konkursowym o przyznaniu dotacji na realizację 112 projektów, na łączną kwotę prawie 3,9 mln złotych.

„Kamienice – widzowie przeszłości” to projekt edukacyjno-kulturalny skierowany do młodzieży radomszczańskich szkół. Przedmiotem przedsięwzięcia będzie uświadomienie mieszkańcom Radomska jak ważnym skarbem przeszłości oraz ile tajemnic skrywają stare zapomniane kamienice. W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty historyczne, plastyczne, fotograficzne, animacji oraz literackie, których efektem będzie interaktywna, wielkoformatowa wystawa, animacja oraz broszura. Młodzi pod okiem doświadczonych instruktorów poznają historię zapomnianych miejsc, następnie wybiorą obiekty, które zostaną utrwalone na płótnie, fotografii, animacji oraz znajdą się w broszurze. Efekty pracy staną się upamiętnieniem również tych miejsc, których już nie ma na mapie miasta, ale zachowały się o nich zdjęcia i wspomnienia wśród mieszkańców.

Rezultaty zaprezentowane zostaną szerokiej publiczności, by dostrzec potencjał zapomnianej części codzienności, która popada w ruinę. Udział w projekcie oraz zdobyta wiedza i doświadczenie sprawią, że zarówno uczestnicy, jak i odbiorcy nabiorą szacunku dla lokalnego dziedzictwa. A dotąd mijane każdego dnia zapomniane miejsca zostaną odczarowane. Znajomość lokalnej historii oraz pamięć o doświadczeniach życia codziennego staną się dla młodych ludzi źródłem inspiracji do dalszych działań w przyszłości.

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.


Czytaj też: Tablica „Robotnika” stanęła przy Skoczyńskiego

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW