Kierowcy za darmo sprawdzili stan świateł. Ruszyła ogólnopolska akcja

Reklama

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. W okresie jesienno-zimowym, gdy pogarsza się widoczność na drodze, prawidłowe światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Działania policji prowadzone pod nazwą “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” rozpoczęły się 19 października i potrwają do 15 grudnia 2023 roku. W ogólnopolskie działania prowadzone na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym aktywnie włączają się również radomszczańscy funkcjonariusze we współpracy ze stacjami diagnostycznymi, które objęte są patronatem Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Części ze zdarzeń, zwłaszcza tych z udziałem pieszych i rowerzystów udałoby się uniknąć gdyby kierowcy mieli sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegli pieszych na jezdni lub nie doprowadzali do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem, dają czas na bezpieczną reakcje na zagrożenia. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych – wyjaśnia młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy KPP w Radomsku.

fot. KPP Radomsko

21 października odbyła się pierwsza akcja, następne w ramach kampanii odbędą się 28 października, 18 listopada i 9 grudnia 2023 roku. Wówczas na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów. Dla bezpieczeństwa jazdy ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienie świateł.

Działania mają na celu uświadomienie kierującym pojazdami znaczenia wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W czasie działań policjanci promują zasadę: widzieć i być widocznym w relacjach pieszy – kierujący pojazdem, zachęcając niechronionych uczestników ruchu drogowego do używania przez nich elementów odblaskowych. Kierowcom natomiast mundurowi przypominają również jak ważne jest obserwowanie drogi i jej otoczenia – dodaje policjant.

 

Kierowcy mogą bezpłatnie skontrolować stan i ustawić światła w samochodzie na stacji kontroli pojazdów ELCAR Auto Centrum przy ulicy Narutowicza 59 w Radomsku.


Czytaj też: 18-latek podtruty dwutlenkiem węgla. Mężczyzna trafił do szpitala

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD