Kolejne wyróżnienie dla Miłosza z Radomska

Reklama

Miłosz Kwaśniak z Radomska, 10-letni bohater, który dzwoniąc pod numer alarmowy 112 uratował życie swojego ojczyma, został po raz kolejny doceniony. Czyn uhonorowali Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki oraz nadbryg. Grzegorz Janowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.


Do wypadku doszło w grudniu ubiegłego roku na autostradzie A1. 10-latek jechał z ojczymem po dziadka do szpitala. Mężczyzna kierujący pojazdem stracił przytomność i uderzył w przydrożne barierki. Na szczęście Miłosz zachował zimną krew i natychmiast zareagował.

– Wiedziałem, że trzeba zadzwonić pod numer 112, nauczyłem się tego w szkole. Wyciągnąłem telefon z kieszeni i od razu zadzwoniłem – podkreślił Miłosz.

Dokładnie wytłumaczył dyspozytorce Centrum Powiadamiania Ratunkowego w jakiej sytuacji się znalazł i ze spokojem wykonywał wszystkie jej polecenia m.in. udrażniał drogi oddechowe odchylając głowę ojczyma do tyłu do czasu przyjazdu służb ratunkowych. Operatorzy numeru alarmowego nie mają wątpliwości – gdyby nie on, jego opiekun już by nie żył.

– Miłosz zachował się niezwykle dojrzale. Powinniśmy brać z niego przykład. Zadzwonił pod numer alarmowy i przez blisko pół godziny rozmawiał z operatorem, który instruował go, co ma robić aż do czasu przyjazdu służb mundurowych. Potrafił w trudnej sytuacji opanować emocje i zachować się odpowiedzialnie – powiedział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

Nadbryg. Grzegorz Janowski Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi zaznaczył, że postawa Miłosza jest godna naśladowania i zostanie zgłoszona do odznaki Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej “Iuvenis Forti”.

Wyróżnienie przyznawane jest młodym ludziom, którzy przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej.

Postawa Miłosza została również doceniona przez prezydenta Radomska oraz komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

Czytaj więcej: 10-letni Miłosz z Radomska za uratowanie życia ojczymowi otrzymał nagrodę prezydenta [FOTO]

Numeru alarmowego 112 należy używać tylko w uzasadnionych przypadkach. W zeszłym roku, w województwie łódzkim było półtora mln połączeń na 112, z czego aż 970 tys. bezpodstawnych.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. Od 10 lat operatorzy numeru alarmowego 112 pomagają naszemu społeczeństwu w najtrudniejszych sytuacjach związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zdrowia i życia ludzkiego.

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który ma podkreślać znaczenie systemu powiadamia ratunkowego. Z roku na rok liczba niezasadnych zgłoszeń kierowanych na numer 112 spada, co oznacza, że kampanie informacyjne zwiększające świadomości społeczną w tym temacie przynoszą wymierne efekty. Niestety mimo wyraźnej poprawy w dalszym ciągu znajomość zasad funkcjonowania numeru alarmowego nie jest zadowalająca na tyle, by uznać misję za zakończoną.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD