Koronawirus w Radomsku i powiecie: Najgorsze dopiero przed nami

Jubiler Ako

Sytuacja epidemiczna na ternie powiatu radomszczańskiego była głównym tematem powiatowej komisji zdrowia, która obradowała zdalnie.

Małgorzata Widawska, dyrektor Sanepidu pokrótce przedstawiła najnowsze dane dotyczące zakażeń w naszym regionie. Aktualnie chorych jest 456 osób. Od dwóch tygodni notujemy dziennie około 40-50 zakażeń. Osoby, które kierowane są na testy w 80% mają pozytywny wynik. Obecnie 1484 osoby są na kwarantannie. – Niestety dane do sytemu wprowadzane są z opóźnieniem, ponieważ mamy bardzo dużo zgłoszeń a nasze moce przerobowe są ograniczone. W Sanepidzie brakuje rąk do pracy. Wystąpiłam do Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej abyśmy mogli zwiększyć zatrudnienie, niestety nie otrzymałam odpowiedzi. Od przyszłego tygodnia przyjmiemy trzy osoby na staż z Powiatowego Urzędu Pracy. Aktualnie Sanepid zatrudnia 30 pracowników, 8 osób jest na zwolnieniach lekarskich. Pracownicy są bardzo zaangażowani. Pracujemy po 12-14 godzin od poniedziałku do niedzieli, nie mając pewności czy będziemy mieli wypłacone za godziny nadliczbowe. Nikt nie pyta, tylko po prostu pracuje – mówi Małgorzata Widawska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Covid w szkołach. Coraz więcej pracowników oświaty jest zakażonych. – Nie mamy sytuacji, aby w jednej szkole było bardzo dużo zachorowań, są to pojedyńcze przypadki. Na dzień dzisiejszy 18 placówek zgłosiło informację o zakażeniu ucznia bądź nauczyciela. Sanepid wydał 16 opinii dotyczących zdalnego/ hybrydowego nauczania, kolejne dwa wnioski są opracowywane. Staramy się być na bieżąco z dyrektorami szkół aby nie blokować ich pracy– dodaje Widawska

Najgorsze przed nami …

-Lekarze cały czas kierują na badania. Podejrzewamy, że zakażeń będzie przybywać w podobnym tempie. Nastawiamy się na wzrost zachorowań na terenie powiatu radomszczańskiego. Zdarzają się sytuacje, że lekarze zlecają testy a pacjenci odmawiają ich wykonania z obawy wykrycia COVID-19 i rozpoczęcia procedury związanej z uzyskaniem pozytywnego wyniku czyli izolacją i kwarantanną bliskich osób. Jak przy każdej chorobie zakaźnej statystyka to wierzchołek góry lodowej Musimy zdawać sobie sprawę, że to co wykrywamy, to tylko znikoma część istniejących przypadków  – przewiduje szefowa Sanepidu.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD