Reklama
KOMBIT-kasy

Kosztowna edukacja w dobie koronawirusa

O organizacji roku szkolnego w dobie pandemii, remontach i zbyt niskiej subwencji na finansowanie oświaty mówiono podczas Komisji Edukacji w Starostwie Powiatowym.

W nowym roku do szkół prowadzonych przez powiat uczęszcza ponad 4.300 uczniów, w tym 921 pierwszoklasistów (w 32 klasach pierwszych). Nie ma wątpliwości, że ze względu na pandemię koronawirusa rok szkolny 2020/2021 zdecydowanie będzie różnił się od poprzednich. We wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych, dla których powiat radomszczański jest organem prowadzącym, wdrożone zostały procedury mające na celu zminimalizowanie zagrożenia zakażenia koronawirusem wśród uczniów, nauczycieli i pracowników. Obowiązują liczne środki ostrożności, opracowano także kompleksowy plan dotyczący zasad higieny i powszechnego dostępu do środków dezynfekcji.

Mówiono także o modernizacji powiatowej bazy edukacyjnej. Największa inwestycja (koszt 322.990 zł) to przeprowadzona podczas wakacji modernizacja instalacji grzewczej i wodnokanalizacyjnej w budynku szkolnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radomsku. Wakacyjne remonty w szkołach kosztowały 216.550 zł (w tym: 193.820 zł – budżet Powiatu, 15.000 zł – z rad rodziców, 1.700 zł – od sponsorów, 6.030 zł – z dofinansowania na ochronę środowiska i gospodarkę wodną).

W minionym roku szkolnym, w wyniku przeprowadzonych postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych, wyższy stopień  awansu zawodowego uzyskało 26 nauczycieli (21 – dyplomowanego, 5 – mianowanego). Od 1 września 2020 r. wnioski o urlop dla poratowania zdrowia złożyło 10 nauczycieli.

Radni analizowali także dane dotyczące realizacji budżetu powiatu za I półrocze 2020 roku w działach oświata i wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza. Na działalność bieżącą szkół i placówek edukacyjnych w I półroczu 2020 r. wydatkowano kwotę 25 104 065,83 zł (59,26 % budżetu szkół/placówek, w tym: 22 018 825 zł na wynagrodzenia pracowników pedagogicznych i niebędących nauczycielami. Z przedstawionych danych wynika, że niemożliwe będzie zrealizowanie niezbędnych wydatków oświatowych przewidzianych na 2020 rok ze środków finansowych pochodzących z oświatowej subwencji przyznanej przez rząd dla powiatu.

(Informacja: Starostwo Powiatowe)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW