KWITNIE WSPÓŁPRACA KODRĘBSKIEJ SZKOŁY Z NIEMCAMI

Reklama

Dziewiętnaścioro uczniów wraz z opiekunami z niemieckiego Langen gości w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Kodrębie. Tego typu wymiany odbywają się od 2003 roku i, jak przyznają nauczyciele, cieszą się one coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród polskiej, jak i niemieckiej młodzieży.

imgp0398

Szkoła w Kodrębie jest pierwszą placówką oświatową w powiecie radomszczańskim, która realizuje program wymiany międzynarodowej. Współpracuje z dwiema szkołami: Adolf-Reichwein-Schule i Dreicheichschule z Langen.

– Jesteśmy z tego dumni, ponieważ nawet szkoły średnie w powiecie radomszczańskim nie organizowały jeszcze wymian, a w naszej placówce już się one odbywały. Wymiana przez minione lata bardzo się rozrosła. W pierwszej wzięło udział 7 uczniów, natomiast teraz przyjechało do nas 19 osób. Jest to ogromny sukces, jak na możliwości naszej niewielkiej szkoły – mówi nauczycielka Beata Siewior.

Wymiana potrwa do 6 października. Przez ten czas goście z Niemiec będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Kodrębie. Odwiedzą również Radomsko, Częstochowę, Wieliczkę, Zakopane, Kraków oraz Wrocław. Zakwaterowani będą u rodzin uczniów kodrąbskiej szkoły.

– Celem wymiany jest motywacja uczniów do rozwijania umiejętności językowych, niwelowanie wszelkich uprzedzeń pomiędzy krajami wynikających z burzliwej historii oraz pokazywanie przynależności do społeczeństwa europejskiego. Istotną rolę pełnią tu rodzice, którzy decydują się przyjąć ucznia pod swój dach i zaoferować gościnę. Bez ich zaangażowania i wkładu pracy tak wieloletnia i owocna wymiana nie byłaby możliwa – podkreśla dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kodrębie Wioletta Pal.

W maju 2017 roku uczniowie ZSG w Kodrębie wyjadą do Niemiec. – Naszym uczniom wymiany bardzo się podobają, ale również partnerzy z Niemiec są z nich zadowoleni. Świadczy o tym chociażby fakt, że przyjeżdża do nas rodzeństwo uczniów, którzy uczestniczyli w poprzednich wymianach. Jest to dowód na to, że Niemcy wyjeżdżają od nas zawsze z pozytywnymi wspomnieniami – zauważa Beata Siewior.

Każdorazowo program i pobyt młodzieży wspierany jest przez fundację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk).

Koordynatorkami wymiany są nauczycielki: Aneta Anuszczyk, Renata Olczyk i Beata Siewior.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD