MEBIN

Likwidacja bibliotek pedagogicznych w Łódzkiem. Poseł Sowińska interweniuje

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba zapowiedział możliwość likwidacji 18 filii bibliotek pedagogicznych w województwie łódzkim.

Oznacza to zamknięcie oddziałów terenowych bibliotek w Radomsku, Kutnie, Łęczycy, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie.

Jako powód reorganizacji bibliotek, wicemarszałek  prócz optymalizacji działania, podaje skomplikowane kwestie lokalowe. – Wśród 18 filii tylko 8 funkcjonuje w budynkach będących własnością województwa łódzkiego. Pozostałe działają w wynajmowanych pomieszczeniach. I na przykład w Zduńskiej Woli samorząd powiatu będący właścicielem nieruchomości, w której jest biblioteka, oczekuje że do końca czerwca opuścimy budynek. Podobna sytuacja jest w Opocznie.  – dodaje przedstawiciel Zarządu Województwa.

Wicemarszałek wyliczył, że łączny koszt funkcjonowania bibliotek pedagogicznych to 9,9 mln zł, a koszt filii – ponad 3 mln zł. – I te filie w większości pracują w godzinach od 9 do 15. Po wprowadzeniu książkomatów będą w zasadzie całodobowe – wyjaśniał wicemarszałek, który zwrócił też uwagę, że zwiększony dostęp otrzymają również osoby niepełnosprawne. Teraz w siedzibach bibliotek czekają na nie często problemy architektoniczne.

Każdy pracownik pozostanie zatrudniony przez tego samego dyrektora biblioteki, który teraz go zatrudnia – uspokaja Zbigniew Ziemba.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, poseł Anita Sowińska odniosła się do planów likwidacji Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim, której filia mieści się w Radomsku, przy ulicy 11 Listopada 2.

Jestem oburzona pomysłem o zamknięciu bibliotek pedagogicznych w takich miejscowościach jak m.in. Tomaszów Mazowiecki, Radomsko czy Bełchatów. Takich miejsc jest 18 na mapie województwa łódzkiego. O tym zamiarze marszałka województwa łódzkiego dowiedziałam się w weekend, ponieważ zaczęli do mnie pisać mieszkańcy i mieszkanki  z całego województwa łódzkiego. Pracownice bibliotek, nauczyciele i pracownicy oświaty nic nie wiedzieli o tym pomyśle. Nie odbyły się żadne konsultacje. Po prostu wicemarszałek Zbigniew Ziemba obwieścił decyzję o likwidacji bibliotek nazywając to „optymalizacją”. To ustalenie jest tym bardziej oburzające, że dotyczy małych i średnich miast. To zwiększa dyskryminację tych miejscowości w stosunku do dużych miast. Z pracy bibliotek pedagogicznych korzystają nie tylko nauczyciele,  czy pracownicy oświaty, ale również studenci, uczniowie i osoby dorosłe, w tym bardzo często osoby starsze, które chcą się dokształcić,
np. studenci i studentki trzeciego wieku. Dziś złożę pismo na ręce marszałka Grzegorza Schreibera – tłumaczy poseł Sowińska.

W piśmie poseł zwróciła uwagę na ważną rolę edukacyjną i społeczną bibliotek pedagogicznych.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW