Luxbud

Łódzkie wspiera sport. 3,5 mln zł aby “rozruszać maluchy”

Łódzkie wspiera sport i zachęca do ruchu od najmłodszych lat. Samorząd województwa łódzkiego przeznaczy 3,5 mln zł na program, który ma za zadanie zaszczepić chęć do ruszania się u dzieci, a przy okazji zmienić myślenie dorosłych.

Celem działania „Przez sport do kompetencji” jest zwiększenie aktywności ruchowej dzieci w wieku 5-9 lat. Aby to zrobić, trzeba stworzyć przedszkolakom oraz uczniom klas I-III odpowiednie warunki i… zachęcić do aktywności dorosłych. Dlatego samorząd województwa zarezerwował w budżecie pieniądze i zachęca organizacje pozarządowe do wystartowania w konkursie na organizację szkoleń dla nauczycieli, wychowawców i trenerów. Teraz – w czasie pandemii – działanie zostanie przygotowane, żeby program ruszył pełną parą zaraz po wakacjach, jak tylko dzieci wrócą do szkół i przedszkoli.

Według danych problem nadwagi i otyłości w Polsce dotyczy 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i te statystki z roku na rok wyglądają gorzej. Dzieci muszą mieć szansę na zwiększenie aktywności fizycznej – przekonuje marszałek Grzegorz Schreiber.

Samorząd chce objąć zadaniem po 100 przedszkoli i szkół podstawowych. Zostaną one wyposażone w sprzęt sportowy do gier zespołowych, a nauczyciele i trenerzy będą przeszkoleni jak prowadzić zajęcia dla dzieci oraz organizować czas i zabawy ruchowe atrakcyjne zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców. Jednym z celów działania jest bowiem przypomnienie dorosłym, że przykład, jaki dają dzieciom, ma ogromny wpływ na ich zachowanie.

Wychowawcy będą się szkolić na miejscu, albo w formie webinarów. Organizatorom zależy, aby w każdym przedszkolu i szkole wybrać lidera, który będzie czuwał nad realizacją programu na linii wychowawca-dziecko-rodzice.

Chcemy, aby dzieci były sprawniejsze fizycznie, bo jak pokazują badania, sprawność ma bezpośredni wpływ na ich wyniki w nauce, kontakty z rówieśnikami, na ich pewność siebie – dodaje marszałek Schreiber. – Kariera mistrza może się zacząć już od przedszkolaka. Wspieramy rozwój fizyczny najmłodszych, bo łódzkie wspiera sport.

Województwo Łódzkie przeznaczy na to zadanie 3 mln 540 tys. zł, a wydatkowanie pieniędzy rozłoży na 4 lata.

Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych. W tym roku finansowaniem objęte zostaną przedszkola, a w przyszłym również szkoły podstawowe.


Czytaj też: Sezon na kleszcze trwa

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD