LUBIĘ MÓWIĆ Z TOBĄ

Reklama

To hasło przewodnie konferencji zorganizowanej dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Konferencja „Kształcenie specjalne” jest już szóstą edycją tego wydarzenia.

– Tematem dzisiejszej konferencji jest szeroko pojęta komunikacja nie tylko wśród osób niepełnosprawnych, ale i pełnosprawnych, zdrowych –zauważa Katarzyna Morga, dyrektor SOSW.

Konferencja to szereg wykładów między innymi o alternatywnych metodach komunikacji. – Alternatywna komunikacja, czyli inna niż mowa głosowa, czyli znaki manualne, graficzne, przestrzenno – dotykowe, czyli wszystko to, co jest dostępne w naszej przestrzeni publicznej. My o tym wiemy, tyle tylko, że nie wykorzystujemy tych znaków do porozumiewania się przez cały czas. Proszę zauważyć, stosujemy gesty, obrazy, konkrety, czyli komunikacją alternatywną i wspomagającą posługujemy się każdego dnia – zauważa terapeuta Iwona Stępniewicz.  – Co jest jeszcze ważne,  komunikacja alternatywna jest jak nauka obcego języka. Komunikacji alternatywnej musi uczyć się nie tylko osoba nie mówiąca, ale też i ci, którzy rozmawiają. Aby dobrze się zrozumieć musimy używać tego samego kodu językowego – dodaje.

Konferencji towarzyszyły warsztaty dotyczące alternatywnych i wspomagających metod komunikacji.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD