Luzowanie obostrzeń covidowych. Zmiany już od 28 marca

Reklama

Od poniedziałku, 28 marca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek z wyjątkiem podmiotów leczniczych – zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że podjęta została decyzja o zniesieniu obowiązujących od początku pandemii noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Nowe przepisy nie obowiązują placówek medycznych. Tam nadal należy nosić maseczki, zasłaniające usta i nos. Minister przekazał, że pomimo wszystko rekomenduje noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Ministerstwo zdrowia znosi izolację i kwarantannę

Drugą decyzją jest “zniesienie izolacji domowej oraz kwarantanny domowej dla współdomowników, ale również wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski”. Pacjenci, u których test wyjdzie jako pozytywny, decyzją lekarza otrzymają zwolnienie lekarskie i będą musieli sami się izolować w domu. Tej izolacji nie będzie już nadzorował sanepid. Od 1 kwietnia testy będą wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie i w ramach tego zlecenia będą nadal bezpłatne.

– Drugie zastrzeżenie jest związane z działalnością sanepidu. Dotyczy tego, że jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to sanepid cały czas posiada uprawnienie do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji – mówił Niedzielski.

O zniesieniu obowiązku noszenia maseczek mówiło się już w połowie marca. Teraz stało się to faktem. Minister zdrowia, już wcześniej zapowiadał, że z COVID-19 będziemy musieli nauczyć się żyć, tak jak z grypą.

Nowe dane na temat zachorowań na Covid-19

Ministerstwo zdrowia poinformowało dziś o nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Mamy 8 241 (w tym 866 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 19 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odnotowano 91 zgonów.

Zakażenia w poszczególnych województwach: mazowieckie (1443), wielkopolskie (1014), śląskie (710), dolnośląskie (701), lubelskie (597), pomorskie (590), zachodniopomorskie (527), małopolskie (510), kujawsko-pomorskie (449), łódzkie (432), lubuskie (290), warmińsko-mazurskie (250), świętokrzyskie (205), opolskie (186), podkarpackie (134), podlaskie (132).

71 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Liczba zakażonych koronawirusem to 5 933 107/ 114 736 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Wyzdrowiało dotąd 5 277 322 zakażonych.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie w szpitalach przebywa 5913 pacjentów. To o 293 osoby mniej niż wczoraj. Tydzień temu, 18 marca zajętych było 7023 łóżek szpitalnych. Obecnie baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 wynosi 15 tys. 185.

358 chorych podłączonych jest do respiratorów (o pięć mniej niż wczoraj). Tydzień temu, 18 marca z pomocy respiratora korzystało 434 pacjentów. Liczba respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 wynosi obecnie 1378.

Na kwarantannie przebywa 53 tys. 757 osób.

 

Czytaj też: Pomoc dla Ukrainy nie ustaje. Przybywa też uchodźców do Radomska

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD