Reklama
APLIKACJAKULTURA

MAŁGORZATA PTAK AUTORKĄ BAJKI O SMOGU

Radomszczanka Małgorzata Ptak napisała Bajkę o Smogu. Krótka baśń opowiada o tym jak mała Zuzia, Tymek, mama, tata, piesek Tropik i kotka Łatka walczyli z wszechobecnym smogiem. Bajka o smogu to projekt Radomszczańskiego Alarmu Smogowego. Ma nie tylko bawić, ale przede wszystkim uczyć.

– To jeden z elementów naszych działań edukacyjnych. Edukację społeczeństwa uznaliśmy bowiem za jeden z głównych priorytetów naszej działalności. Ja podjęłam napisania się tekstu a Iga Borowiecka -Grzywacz wraz ze swoimi uczennicami (Michalina Grzywacz, Judyta Jagusztyn, Maja Rębisz) przygotowały ilustracje. Pisząc bajkę miałam z tyłu głowy dwa zadania: zawrzeć w niej najważniejsze informacje dotyczące smogu i nie zapominać o wieku czytelnika. Starałam się znaleźć jak najatrakcyjniejszą formę. Wybrałam formę baśniową, żeby trzymać się idei baśni, która pokazuje straszne, czasem złe rzeczy aby na końcu dać nadzieję na pozytywne rozwiązanie – tłumaczy Małgorzata Ptak.

W bajce poruszony jest nie tylko problem smogu, ale też temat zdrowego odżywiania, ekologii, segregowania śmieci, odnawialnych źródeł energii. Autorka przywraca wiarę w naukowe rozwiązywanie problemów.

– Pokazałam, że warto współpracować i brać sprawy w swoje ręce, nie być obojętnym. Myślałam też o nauczycielach, chciałam by ta krótka bajka była dla nich narzędziem, pretekstem do rozmowy z dziećmi o tych ważnych sprawach. Bajka jest dostępna w PDF-ie. Zachęcamy szkoły i przedszkola do sięgnięcia po nią – podsumowuje autorka.

Bajkę pobierzecie tutaj.

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW