MARIUSZ SZCZYGIEŁ O REPORTAŻU I NIE TYLKO

Reklama

– Życiem autora jest pisanie oraz opowiadanie o nim – zauważył goszczący dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku znany i lubiany dziennikarz, reportażysta,  pisarz i laureat Europejskiej Nagrody Literackiej Mariusz Szczygieł.

Spotkanie w radomszczańskiej książnicy były autorskim.  – Podczas takich spotkań z czytelnikami mam jedną zasadę: nie pytam o czym będziemy rozmawiać, prowadząca chciała mi zdradzić pytania, ale ja nie chcę ich znać, ponieważ chcę odpowiadać spontanicznie. Na spotkaniu autorskim daję z siebie wszystko… – stwierdził Mariusz Szczygieł.

Spotkanie przebiegło w miłej i partnerskiej atmosferze. Dziennikarz opowiadał m.in. o swoim podejściu do pracy, o sztuce reportażu oraz o pracy m.in. nad zbiorem reportaży pt. „Gottland” oraz kolejnymi tomami „Antologii polskiego reportażu XX wieku”. – Wzrost popularności reportażu wśród czytelników wiąże się z potrzebą wczucia się w sytuację drugiego człowieka i zrozumienia go.
W tym tkwi czar reportażu. Reportaż to przecież nic innego jak historia, która wydarzyła się naprawdę i która daje do myślenia – zauważył M. Szczygieł.

Do myślenia daje też książka M. Szczygła pt. „Projekt Prawda”. – Tworząc ją pytałam różnych, często przypadkowych ludzi o prawdę i o to, jak doszli do niej w swoim życiu. Ludzie zdradzali mi swoje prawdy, i te duże i te małe – podkreśla jej autor.

Mariusz Szczygieł zauważa ponadto, iż to co robi w swoim życiu daje mu ogromną satysfakcję, a każde autorskie spotkanie z czytelnikami utwierdza go w przekonaniu, że to co robi ma sens. –  Słowa uznania od przeciętnego czytelnika są najważniejszą nagrodą, ważniejszą niż nagrody literackiej – podsumowuje M. Szczygieł.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD