Mickiewicz wielkim poetą był. Narodowe Czytanie w MBP w Radomsku

XI edycja akcji Narodowego Czytania 2022 za nami. W sobotę, 3 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku przybyli goście wspólnie czytali jedno z dzieł naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza.


W ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania 2022”, wzięli udział radomszczanie, którzy wspólnie czytali Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała młodzież z „Kina za rogiem”, Radomszczański Uniwersytet III Wieku, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy filii nr 1 MBP oraz uczniowie radomszczańskich szkół.

Ballady i Romanse miały premierę 200 lat temu w Wilnie. To wydarzenie zapoczątkowało romantyzm w Polsce. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Zbiór zawiera 14 utworów: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj albo Próby przyjaźni, Lilije, Dudarz.

Narodowe Czytanie 2022 to XI edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją Prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD