Minister Marlena Maląg odwiedziła Radomsko. O czym rozmawiano?

Reklama

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg przyjechała dziś (8 lipca) do Radomska, by spotkać się z mieszkańcami oraz przedstawicielami władz powiatu radomszczańskiego.


Spotkanie zorganizowane zostało w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Minister Marlena Maląg mówiła o różnych formach wsparcia skierowanych do rodzin, osób starszych i osób niepełnosprawnych, jakie prowadzi rząd.

Takie spotkania służą temu, aby podsumować to co zostało przez ostatnie sześć lat zrobione dla Polaków i rozwoju Polski. Przede wszystkim podkreślenie roli rodziny i budowanie silnej Polski opartej na rodzinie. Przedstawienie tych programów, które już zostały wprowadzone dla rodzin z małymi dziećmi od świadczenia “500 plus”, “dobry start”, świadczenie matczyne, czy rozwój programu “Maluch+”. A także o nowych świadczeniach “Rodzinny kapitał opiekuńczy” i dofinansowania do opieki żłobkowej. To również cała polityka senioralna, która oparta jest na dwóch silnych filarach: wsparciu finansowym – zwrócenie uwagi na przywrócenie wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) oraz troska o to, aby świadczenia emerytalno-rentowe były coraz wyższe, a więc godne waloryzacje, wprowadzenie 13 i 14 emerytury. To wszystko to inwestycja w rodzinę. Żeby tworzyć na przyszłość nowe rozwiązania ważne jest, aby porozmawiać o sprawach, które nurtują Polaków. Dlatego też mówiliśmy choćby o wsparciu dla osób niepełnosprawnych, osób wykluczonych społecznie, także o pieczy zastępczej – mówi minister Maląg.

Opowiadała także o zmianach w systemie podatkowym, zapowiadała też kolejne formy rządowego wsparcia m. in. tzw. inwestycji strategicznych i rodzicielstwa zastępczego, deklarowała kolejne programy pomocowe – m. in. wypłatę 14 emerytury. Minister odwiedziła wcześniej radomszczański Klub Seniora, gdzie wraz z dyrekcją MOPS rozmawiano o potrzebach seniorów i tworzenia kolejnych miejsc, gdzie seniorzy mogliby spędzać wspólnie czas. Placówka powstała w 2018 roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej SeniorPlus. Łącznie na utworzenie i utrzymanie Klubu Senior+ w Radomsku, MRiPS przekazało 291 tys. zł.

Odwiedziłam podopiecznych Klubu Seniora w Radomsku, którzy pokazują, że aktywność jesieni życia jest bardzo ważna i prowadzenie naszej polityki senioralnej opartej na zarówno wsparciu finansowym oraz aktywności osób starszych jest bardzo potrzebna. Tego typu spotkania są bardzo cenne. W naszych programach budujemy Polskę oparta na szczęśliwych rodzinach. Gdyby zliczyć, to nakłady inwestycyjne w rodzinę przez ten ostatni czas to jest to kwota ponad 200 mld zł, które trafiły do polskich rodzin. Polskie rodziny to również seniorzy, tu również, jeśli porównać, jakie są dodatkowe nakłady na seniorów to jest ponad 40 mld zł. Również nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych – to ponad 37 mld zł. Powstał fundusz solidarnościowy, dzięki któremu realizowane są programy takie, jak asystent osoby niepełnosprawnej, osoba wytchnieniowa, czy też budowa centrów opiekuńczo-mieszkalnych – wylicza minister.

Podczas spotkania przedstawicielkom Stowarzyszenia Kobiet Kietlina wręczony został bon na 60 tys. zł przyznanego w ramach programu ,,Aktywni+” na realizację projektu ,,Kwiaty i smaki Kietlina”, w ramach którego będą odbywać się m.in. zajęcia edukacyjne, spotkania, warsztaty florystyczne i kulturalne, wolontariackie i komputerowe oraz wycieczki krajoznawcze i imprezy plenerowe.

W spotkaniu uczestniczyli oprócz mieszkańców, władze miasta i powiatu, wójtowie i burmistrzowie, szefowie miejskich i powiatowych jednostek oraz organizacji pozarządowych z terenu całego powiatu.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD